Yılbaşı ve Noel Arasındaki Farklar


Sevgili ziyaretçimiz, bu makalemizde “Yılbaşı ve Noel” kavramını Hristiyan bakış açısıyla irdeleyeceğiz. Bizim temel kaynağımız Tanrı sözü olan İncil’dir. Eğer kargo dahil ücretsiz İncil almak isterseniz aşağıdaki linkten formu doldurmanız yeterlidir. Size iyi okumalar diliyoruz.

Talep Formu

Yılın bu zamanı her yer süslenmiş ağaçlar, en kırmızısından Noel Baba kostümleri, herkeste bir alı, tebrik kartları, piyango bileti kuyrukları… Büyük bir şölen sürüp gidiyor. Peki Noel’in tüm bunlarla bir ilgisi var mı? Gerçekte Noel’in anlamı nedir?

Öncelikle, ülkemizde bu iki günü; Noel ve yılbaşı genellikle birbiriyle karıştırırız.

Yılbaşı, eski bir yılın bitmesiyle yeni bir yıla girdiğimiz gündür. Eski yıl için Tanrı’ya şükrederiz ve yeni yıl için O’na dileklerde bulunur, dua ederiz. Bunu yakınlarımızla, sevdiklerimizle sevinç içerisinde yaparız. Sakin kaldığımızda ise hayatımızın muhasebesini yapar ve değiştirmemiz gereken konuları Tanrı’nın önüne getiririz. Bütün bunların hiçbirinde aşırılık, çılgınca partiler, içkinin su gibi aktığı eğlenceler yoktur. Sadelik esastır.

Noel dediğimiz gün ise, İsa Mesih’in doğumunu ve yeryüzüne gelişini anıp kutladığımız gündür.

Noel, genellikle batı kiliselerinde 24 Aralık’ta, doğu kiliselerinde ise 6 Ocak’tır. Bu farkın sebebi eski dönemlerde kullanılan takvim farkından ileri gelir. İsa’nın doğum gününün yılın hangi günü, ne zaman kutlanacağı konusu bir yana; önemli olan İsa’nın doğumunun anlamıdır. Kutsal Kitap’a baktığımızda Tanrı’nın dört önemli mesaj verdiğini görüyoruz.

Öncelikle doğan kişi bir kurtarıcıdır, sıradan bir insan değildir. “Meryem bir oğul doğuracak. Adını İsa koyacaksın. Çünkü halkını günahlarından O kurtaracak.” İsa Mesih çarmıh üzerindeki ölümüyle günahları üzerine alan kurban kuzusudur. (Matta 1:21). Bu kurtarıcı dünyasal güçlere değil, ruhsal güçlere, özellikle de günaha ve ölüme karşı bir zafer kazanacaktır.

İkinci mesaj ise, ‘Tanrı Aramızda’dır. Evet, Tanrı her yerdedir ama aynı zamanda Tanrı, İsa Mesih aracılığıyla insan bedeni almış ve aramızda yaşamıştır.

Yeşaya Peygamber işte bunu bildirdi: “Bütün bunlar, Rab’bin peygamber aracılığıyla bildirdiği şu söz yerine gelsin diye oldu: “İşte, kız gebe kalıp bir oğul doğuracak; adını İmmanuel koyacaklar. İmmanuel, Tanrı bizimle demektir” (Matta 1:22-23). Tanrı’nın aramızda olması, aynı zamanda Tanrı’nın karakteri ile ilgili çok önemli bilgiler içermektedir. Tanrı insanla ilgilenir ve Tanrı alçakgönüllü bir Tanrı’dır. İnsanlar arasına gelip hayvanların yemek yediği bir yeri kendine beşik yapabilir. Bu asla O’nun yüceliğine zarar vermez, aksine sandığımızdan ne kadar yüce olduğunu kanıtlar.

İsa Mesih’in doğumu sevindirici bir haberdir. İncil sözcüğü sevindirici haber demektir. İsa Mesih’in Kendisi ‘İncil’dir, İncil bir kitaptan ibaret değildir. Çobanlara görünen Melek şöyle söylemişti: “Size, bütün halkı çok sevindirecek bir haber müjdeliyorum: Bugün size, Davut’un kentinde bir Kurtarıcı doğdu. Bu, Rab olan Mesih’tir. İşte size bir işaret: Kundağa sarılmış ve yemlikte yatan bir bebek bulacaksınız.” (Luka 2:11-12)

Dördüncü olarak, İsa Mesih’in doğumu esenlik getirmektedir. Esenlik, yani huzur ve barış. Tanrı ile aramızda olan günah engelinden dolayı insan hayatı tam bir kargaşa ve amaçsızlığa teslim edilmiştir. İşte Rab’bin doğumu, Tanrı ile barış ve esenliktir. “En yücelerde Tanrı’ya yücelik olsun, Yeryüzünde O’nun hoşnut kaldığı insanlara Esenlik olsun!” (Luka 2:14).

Biz Hristiyanlar Noel’de İsa Mesih’in doğuşunu ve yeryüzüne inişini kutlarız.

Yılbaşı ise çılgınca ve anlamsız eğlencelerden uzak bir şekilde şükranların ve yeni yıl için duaların sunulduğu bir zamandır. Rab, 2019’da ülkemize, ailemize ve tüm dünyaya esenlik, sevinç ve bol bereket versin!

Esen Kalın

Benzer Yazılar

Noel Nedir?


Filmlerde veya Romanlarda sıklıkla gerek hikâyenin tamamına yayılmış gerekse herhangi başka bir hikâyenin içerisine yerleştirilmiş, gecikmiş bir kavuşma sahnesi işlenir. Bu izleyicinin – okuyucunun…

Makaleyi Okuyun

Noel Baba Kimdir?


Noel Baba denilen kişi aslında, MS. 3. yy sonunda, Türkiye’nin Antalya Şehrindeki antik Patara bölgesinin küçük bir köyünde doğmuş olan Nikolas isimli bir din adamıdır. Nikolas çok zengin bir ailenin…

Makaleyi Okuyun