Noel Nedir? Noel'in Gerçek Anlamı Nedir?


Sevgili ziyaretçimiz, bu makalemizde “Noel” kavramını Hristiyan bakış açısıyla irdeleyeceğiz. Bizim temel kaynağımız Tanrı sözü olan İncil’dir. Eğer kargo dahil ücretsiz İncil almak isterseniz aşağıdaki linkten formu doldurmanız yeterlidir. Size iyi okumalar diliyoruz.

Talep Formu

Noel Nedir?

Filmlerde veya Romanlarda sıklıkla gerek hikâyenin tamamına yayılmış gerekse herhangi başka bir hikâyenin içerisine yerleştirilmiş, gecikmiş bir kavuşma sahnesi işlenir. Bu izleyicinin – okuyucunun ilgisini çeker çünkü aslında herkesin yüreğinde derinliklerinde böyle bir kavuşmaya duyduğu özlem yatar.

Aynı özlem Tanrı için de geçerlidir. Tanrı’nın tüm hikayesi aslında bir kavuşma arzusunun etrafında toplanır. Tarih boyunca Tanrı’nın insanlarla tüm ilişkisi bu özlemle yoğrulmuştur. Tanrı sadece uzaktan evreni ve dünyayı gözlemleyen bir Tanrı değil; yarattıkları ile yaşamak isteyen bir Tanrı, halkıyla olmak bir isteyen Kral, ailesiyle birlikte yaşamak isteyen bir Baba’dır.

noel

Aden Bahçesi’nde Adem ve Havva, Tanrı’yla mükemmel bir birliktelik ve iletişim içerisindeyken, günah yüzünden Tanrı’dan ayrıldılar. Bunu Adem ve Havva seçti. Tanrı’nın bundan sonraki süreçteki en büyük arzusu, günah dolayısıyla kırılmış olan bu ilişkiyi tekrar onarıp halkıyla birlikte yaşamaktır.

Tanrı’nın tüm vaadini işte bu çerçevede düşünmek gerekir. İbrahim’le ilk karşılaşmasında (Yaratılış 12:3) Tanrı şöyle bir vaatte bulunur: “Yeryüzündeki bütün halklar senin aracılığınla kutsanacak”. İbrahim’den oğlu İshak’a, İshak’tan Yakup’a ve Yakup’tan Yusuf’a ulaşan bu vaat İsrail halkıyla devam etti. İsrail halkının görevi de bu vaadi tüm dünyaya duyuran kâhin halk olmalarıydı.

Mısır’da köle olarak bulunan İsrail halkını kurtaran Tanrı, onlarla vaadini sürdürdü. Bunun en önemli simgesi, çölde bulunan halkıyla beraber olma arzusuyla Tanrı’nın inşa ettirdiği buluşma çadırıdır.

Daha sonra bu birlikteliği Süleyman’nın inşa ettiği tapınak temsil ediyordu. Tapınak gökyüzüyle yeryüzünün buluştuğu yerdi. Adem ve Havva’nın günahı dolayısıyla onlardan ayrılan Tanrı’nın, tekrar halkıyla buluştuğu yerdi.

Noel ve Büyük Buluşma

Ama aslında Tanrı’nın çok daha büyük bir planı vardı. Birlikteliğini ve yaratılışa olan sevgisini gösterecek büyük bir plan. O plan da kendisinin yeryüzüne gelip insanlar arasında yaşamasıydı. Çünkü simge, kavram, bina sadece sembolik bir birliktelikten öteye gidemiyorken, kendisinin fiziksel olarak aramızda bulunması, O’nun asıl planıydı ve en büyük vaadi buydu. Peki bu planı nasıl gerçekleştirecekti?

Bunun için bakire olan Meryem, Kutsal Ruh aracılığıyla hamile kaldı ve İsa Mesih doğdu. Çocuk doğduğunda ismini, “Tanrı bizimle” anlamına gelen İmmanuel koydular. Bütün bu olaylar binlerce yıl öncesindeki peygamberliklerin gerçekleştiğini gösterir. Sonunda Tanrı, artık fiziksel olarak bizimleydi.

Tanrı Sözü olan İsa Mesih’in doğumu ve insanların günahları için çarmıhtaki fedakarlığı sayesinde Tanrı halkına kavuştu ve Kutsal Ruh aracılığıyla bizimle yaşıyor. Çünkü Tanrı’nın bizim aramızda bulunması için günahlarımızın kefaretinin ödenmesi gerekiyordu. Bu kefaret olmadan Tanrı’nın bizimle olması söz konusu olamazdı. Çünkü Tanrı Kutsal’dır ve birlikte olacağı insanların da kutsal olmalarını bekler. Tanrınız Rab benim. Kendinizi bana adayın ve kutsal olun. Çünkü Ben kutsalım (Lev: 11:44)

Tanrı’nın enkarnasyonu (beden alma) olan İsa Mesih, yeryüzüne gelerek bize gelecekteki ikinci gelişi sonrasında olacakların bir yansımasını göstermiştir. Gelecek çağda İsa Mesih tekrar gelip egemenliğini kurunca ve bizim aramızda sonsuza dek yaşamaya başlayınca ölüm, hastalık, korku, gözyaşı ve acı bitecek. O’nun lütfuyla, O’nun Krallığı’nda, sonsuza dek O’nunla birlikte olacağız.

Sonuç olarak Noel büyük bir buluşmayı temsil eder. Tanrı’yla ve halkının buluşmasıdır. Tanrı’nın aramızda yaşamasını anımsadığımız, tarihin en muhteşem anını hatırladığımız bir gündür. Gelecek çağda Kralımız İsa Mesih’in aramızda sonsuza dek olacağının umudunu tazelememiz için gerekli bir gün. Noel, Göksel Egemenliğin yeryüzünde egemenlik sürmesidir. Noel Tanrı Sözü’nün aramızda yaşamasıdır (Yuh 1:14)