İsa Mesih İncir Ağacını Neden Lanetledi?


Sevgili ziyaretçimiz, bu makalemizde “İsa Mesih’in İncir Ağacını Neden Lanetledi?” konusunu Hristiyan bakış açısıyla irdeleyeceğiz. Bizim temel kaynağımız Tanrı sözü olan İncil’dir. Eğer kargo dahil ücretsiz İncil almak isterseniz aşağıdaki linkten formu doldurmanız yeterlidir. Size iyi okumalar diliyoruz.

Talep Formu

İsa Mesih İncir Ağacını Neden Lanetledi?

Hristiyanlar’a en çok sorulan sorulardan biri de İncil’de yer alan bu hikaye hakkındadır. İsa Mesih’in meyve bulamadığı bu İncir ağacını lanetlemesi ne anlama geliyor?

”Ertesi gün Beytanya’dan çıktıklarında İsa acıkmıştı. Uzakta, yapraklanmış bir incir ağacı görünce belki üzerinde incir bulurum diye yaklaştı. Ağacın yanına vardığında yapraktan başka bir şey bulamadı. Çünkü incir mevsimi değildi. İsa ağaca, ‘Artık senden hiç kimse bir daha meyve yemesin!’ dedi. Öğrencileri de bunu duydular.” (Markos 11:2-14)

İsa Mesih İncir Ağacını Neden Lanetledi?
İsa Mesih inci ağacını neden lanetlemiştir?

Ağacın lanetlenmek için herhangi bir suçu yoktu. Fakat ikiyüzlü din adamlarının suçu vardı. İşte bu hareketle İsa onları gözle görülür bir şekilde ikaz ediyordu. İncir ağaçları genellikle meyvesi çıktığı zaman veya biraz sonra bile yapraklanır. İncir mevsimi olmadığı için İsa bu nadir yapraklı ağaca yaklaştı. Yaprakları olması meyvesi olduğunu da ilan ediyordu. Fakat ilan ettiği şey yalandı. Meyvesi yoktu. Bunun için meyvesi olduğunu ilan eden fakat meyvesiz olan bu ağacı İsa lanetledi. Aynen meyve verdiklerini, bir şeyler ürettiklerini iddia eden sözde din adamları gibi, yani ferisiler gibi.

Kutsal Kitap’ta incir ağacı İsrail oğullarını simgeleyen bir semboldur (Bkz. Yeremya 24: 1-8; Hoşea 9: 10; Nahum 3: 12). Allah’ın onlardan beklediği de, “iyi incirler”di. Yani sevgi, doğruluk, sadakat, dolu olmak gibi. İsa da Kendisi ve İsrail’le ilgili şu benzetmeyi açıklamıştı:

“Adamın birinin bağında dikilmiş bir incir ağacı varmış. Adam gelip ağaçta meyve aramış, ama bulamamış. Bağcıya, ‘Bak’ demiş, ‘ben üç yıldır gelip bu incir ağacında meyve arıyorum, bulamıyorum. Onu kes. Toprağın besinini neden boş yere tüketsin?’” (Luka 13: 6-9)

İsa, İsrail ağacının sahibi olarak üç yıl boyunca meyve aradıktan sonra, son kez Kudüs’e geldi. Varır varmaz tapınağa gitti, her tarafı gözden geçirerek, “meyve” durumunu yokladı (Markos 11: 11). Tapınakta gözüne çarpan, dua edenler yerine satıcılardı. Ertesi gün Kudüs’e dönerken meyvesiz incir ağacını lanetledi (Markos 11: 12-14). Ondan hemen sonra tapınağa gidip satıcıları tapınaktan kovmaya başladı. (Markos 11: 15-19).

İşte İsa’nın lanetlediği bol yapraklı ama meyvesiz ağaç ibretinin anlamı çok açıktır. İsa, kendilerini Tanrı’ya çok meyve verenler olarak gösteren ikiyüzlü din adamlarını lanetliyor, onları İsrail ağacının pek yakında kesileceği hakkında uyarıyordu.

İsa’nın Matta 23’te tekrarladığı, “Vay halinize ey din bilginleri ve Ferisiler, ikiyüzlüler!” sözlerine bakınız.