Nereye Gidiyoruz-Tartışma Bloğuna tekrardan hoş geldiniz.

Din ile İsa serimizin bu sonuncu videosu Bu videoda belki en çok merak edilen sorulardan birisinden bahsedeceğiz. Ölümden sonra ne olacak.Daha önceli videolarımızda insanlığın asıl düşmanının ölüm denen şey olduğunu ve Tanrı’nın İsa’nın ölümü ve dirilişi ile bu soruna nasıl bir çözüm getirdiğinden bahsettik.Peki Hristiyanlık cennet ve cehennem konusunda neler demektedir.Kutsal kitaba baktığımızda insanın Tanrı’ya ilk baş kaldırışında ona yaşam veren Tanrı’nın huzurunda bulunma ayrıcalığını kaybettiğini ve ölümün bütün insanlığa yayıldığını söyledik.Eğer durum buysa insanının kurtuluşunun sonucu öldükten sonra sonsuza kadar ruh olarak var olacağı bir cennete gitmek değil ölümün yok ettiği bedenini ölümsüz olarak geri alacağı bir varoluşta yaşamasıdır.Öldükten sonra ruh olarak başka bir boyutta sonsuza kadar var olma fikri Hıristiyanlıktan değil Antik Yunan felsefesinden kaynaklanmaktadır.

Öykümüzün başında dediğimiz gibi Tanrı bu dünyayı yarattığında her şeyin iyi olduğunu gördü. Tanrı’nın tasarısı bu iyi olma konumunda devam etmesine rağmen dünya ki insanın kötü olmayı seçerek dünyaya yabancı bir varoluşu da beraberinde getirdi.Ve insan bu noktadan sonra hem doğayı hem hayvanları korumak yerine yok etmeyi tercih etti.Bir ırkın ve cinsiyetin diğerinden daha üstün olduğunu af ederek değil savaşarak çözeceğini düşündü ve ölüm üzerine ölüm getirdi.Kutsal yazıların dediği gibi bütün yaratılış insanın günahından dolayı acı içinde inlemektedir.Fakat Tanrı daha önce bahsettiğimiz ve bizlerin iyi haber dediğimiz şeyde sadece insanları günahından kurtarmayı değil.İnsanın günahıyla bozulan bütün dünyayı da kurtarmaya karar verdi.

Bu nedenle kutsal yazılar Tanrı’nın zamanın sonunda tekrar dünyaya gelip dünyanın şimdiki gidişatına son vererek.Her şeyi yenileceğini ve bütün insanları ölümden dirilteceğine ve herkese yaptıklarının karşılığını mükemmel bir adaletle vereceğine söz vermekten bahsetmektedir.Ve bu diriliş gününde İsa’ya ait olarak ölmüş olanlar ölümün giysisini üzerlerinden atarak bedensel bir şekilde ölümsüzlüğe dirileceklerdir. Bu nedenle biz Hristiyanların umudu öldükten sonra cennete gitmek değil.Ölümden sonra beklediği bedenlerine diriliş gününe tekrar sahip olarak yeni yeryüzü ve yeni gökyüzü adı verilen artık kötülüğün ve adeletsizliğin olmadığı bir dünya da Tanrı ile sonsuza kadar yaşama umududur.Bu nedenle de bizlerin bu dünyada şimdi aldığımız her karar büyük bir önem taşımaktadır.

Umudumuz burada çok farklı cennet diye bilinen fiziksel olmayan bir şekilde yaşamak değil Tanrı’nın yenileyeceği bu dünyada diriliş bedenleriyle var olmak olduğu için.Bugün hem doğaya hem de hayvanlara hem de birbirimize karşı sorumluğumuz vardır.Tanrı bir zamanlar iyi olarak nitelendirdiği bu dünyayı bizim kötülüğümüz yüzünden çöpe atmayacak tam tersine diriliş günüyle her şeyi yenilecektir.İşte bu nedenle İsa’ya bugün verilecek bir cevap sonsuz bir önem taşımaktadır.

Bu yüzden belki de en önemli soru sizce İsa kimdir? Sorudur.

Bu tarihsel İsa herhangi bir dinin bir öğretmeni veya Peygamber’i kategorisinde sığmamaktadır. Eğer söylediklerinde haklıysa ona inanmak ve güvenmek ve onu izlemek sonsuz bir önem taşımaktadır. İsa’nın ölümden dirilişi bu yüzden Hıristiyanlar için inançlarının temelini oluşturmaktadır.Eğer o ölümden dirildiyse söyledikleri göz arda edilemeyecek kadar önemlidir.Eğer ölümden dirilmediyse de söyledikleri hiçbir şey dikkate alınmayacak kadar saçmadır.Peki Din mi İsa mı? Onun tarih içerisinde ölümden dirildiğine olan inancım nedeniyle ben herhangi bir dini değil onu izlemeyi seçiyorum.Peki ya siz sizce o kim?