Kurtuluş İçin Çarmıh Neden Gerekli Miydi?

Kurtuluş İçin Çarmıh Neden Gerekli Miydi? – Önceki iki hafta da İsa Mesih’in çarmıhtaki ölümünün Hristiyan kaynakları dışındaki diğer Roma kaynaklarındaki kayıtlarına bakmıştık.Evet, İsa Mesih çarmıhta ölmüştür. Ve kutsal yazılar uyarınca üç gün sonra dirilmiştir.

Çarmıhtaki ölümüne Annesi Meryem, Havariler ve birçok inanlı tanıklık etmişlerdir.Bütün Hristiyanlığın özü İsa Mesih’in günahlarımıza karşılık çarmıhtaki ölümü ve üç gün sonra dirilişidir. İmanımız ve kurtuluşumuzun özü budur.
Eğer İsa yerine bir başkası çarmıhta ölmüş olsaydı,o zaman Havariler ve ilk inananlar bir yalana inandırılmış olurlardı.Ve boş yere dünyaya yayılıp türlü sıkıntılar çekerler ve boş yere şehit olmuş olurlardı. Bu haftaki konumuz ise Çarmıh neden gerekliydi.Bu konu üzerine yoğunlaşacağız .Evet,şöyle bir soruyla konuyu açalım.Tanrının bizi bağışlayabilmesi için İsa’nın ölmesi gerçekten gerekli miydi?

Tanrı bizden birbirimizi bağışlamamızı bekliyor,üstelik bunu kimseye bir zarar gelmeden yapıyor.Öyleyse Tanrı’nın bizi bağışlayabilmesi için İsa’nın ölmesi neden gerekliydi?

Evet,cevabımıza geçmeden önce çarmıhta İsa’nın nasıl bir ölüm yaşadığını anlatmak istiyorum.İsa Romalı askerler tarafından kırbaçlarla kırbaçlandıktan sonra Golgota tepesine çarmıhını kendisi taşıdı.Bu kırbaçlar birçok koldan oluşurdu.Kolların uçlarında keskin aletler ve metaller ile keskin kemik parçaları vardı.Vurulduğunda insan vücudunda parça eti koparabiliyordu.

Mesih İsa çarmıha ayaklarından ve bileklerinden çiviyle çakılarak yerleştirildi Ve vücudu altı saat boyunca asılı kaldı.Kan kaybı ve kan yutması söz konusuydu.Ancak ölüm artık yorulan vücudun nefes almak için kendisini itemeyecek duruma gelmesinden dolayı boğulma sonucu olmuştur.

Çarmıh insan bedeninin yaşayabileceği en ağır ölüm şekillerinden birisidir.Bu yüzden Roma kanunlarına göre Roma vatandaşlarına bu cezayı vermek yasaktı. Evet,sorumuza geri dönecek olursak böyle bir ölüm neden gerekliydi?Şefkatli ve sevecen olan Tanrı, merhametli olan Tanrı bizi sadece affedemez miydi?

Bu soruyu sormak önemli.Özellikle Hristiyan olmayan arkadaşlardan da bu soruyu duyuyoruz.

Bu sorunun cevabının iki yönü vardır.
1-Sevgi ve Şefkat yönü
2-Kutsallık ve Adalet yönü.
Bu iki yönü tam olarak anlayıp sonra bunları birleştirmemiz gerekiyor Önümüzdeki hafta bu iki konuyu açıp, birlikte inceleyeceğiz.

Bu konuda daha fazla sorunuz olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.