İsa Evli Miydi?


İsa Evli Miydi?

İsa Evli Miydi? – Bundan aylar önce – şubat ayında bir haber çıkmıştı. Çok eski bir  tarihe dayanan İncil bulundu diye. Bu haberin ardından bu  haberle ilgili görüşlerimi bu köşede paylaşmıştım. Fakat her bir  kaç ay da bir yerli ve yabancı medyada bunlara benzer belirsiz  yeni bir haber yapılma şartı varmış gibi davranılıyor.

Bugünlerin popüler haberi ise, “İsa evli miydi?” sorusuyla ilgili olandır. Elbette malzemeler tükendikçe haber olanakları da köreliyor. Haberciler de insanları heyecanlandıracak ve ilgisini çekecek haberlere ihtiyaç duyuyorlar. Bunlardan biriside İsa’nın evlendiği ve bir karısının olduğu ile ilgili el yazması haberidir.1

Bu haber ya da bilgi bizler için yeni değildir. Tarihte bir çok komplo teorisyeni bu tür iddialar ortaya atmıştır. Örneğin, hatırlayacağınız gibi bundan 7-8 yıl önce Dan Brown’ın “Da Vinci’nin Şifresi” kitabı bir hayli popülerdi. Ve bu kitap tarihte bazı gizemli olayların olduğunu, İsa’nın evli ve eşinin ve çocukları olduğuna dair heyecan verici bilgiler veriyordu.

Şunu aklımızda tutmamız gerekir ki, her duyduğumuz şeye inanamayız. Her duyduğumuz şeyin doğru birer bilgi olup olmadığını sınamamız gerekir. Sanırım mantıksal ve tarihsel olarak haberdeki bilgileri sınarsak doğru bilgiye ulaşma olasılığımızı daha da arttırmış olacağız.

Aslında konuya şimdilik çok hakim değilim. Fakat haberde çıkan bilgilere göre konuyu değerlendirmek istiyorum. Öncelikle haberlerde şunu fark ettim ki, haber kaynakları arasında bazı tutarsızlıklar var. X gazetesi el yazmaların 2.yy’dan olduğunu söylerken bir diğeri 4.yy’dan olduğunu söylüyor ama benim gördüğüm kadarıyla çoğunluk el yazmalarının 4.yy’a ait olduğu konusunda haber yaptılar. Bu el yazmalarına tarihlendirmek için herhangi bir test yaptılar mı bilmiyorum ama elimizdeki verilerden yola çıkarsak bir kaç noktaya değinmek de fayda vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

–         Bugün elimizde 4.yy öncesinden kalma İncil el yazmaları vardır.

–         4.yy’dan olduğu iddia edilen bir yazının güvenirliliği ondan daha eski olan bir yazıya göre nasıldır?

–         Bu yazmanın 4.yy’a ait olduğuna dair yapılan testler var mıdır varsa nelerdir ve neden söylenmemektedir?

–         Günümüzde okunulan İncil’in binlerce kopyaları ve erken dönemlere ait el yazmaları varken İncil’i sorgulyanlar ondan şüphe edenler nasıl oluyorda ne olduğu tam belli olmayan bir yazmayı delil olarak gösterebiliyorlar?

–         Yazma hangi dilde yazılmıştır? Haber’e göre el yazması, antik Mısır dili ile yazılmış. Biliyoruz ki en eski orijinal İncil nüshaları genel kesim tarafından bilinen “Grekçe” dilinde yazıldı. Antik Mısır dilini bilmeyen yahudilerin ya da greklerin bu dilde bir şey yazma ihtimalleri nedir?

Bu değinilen noktalardan hareketle şunu söyleyebiliriz ki, elimizdeki İncil el yazmaları, bulunan yazmalardan daha güvenilirdir. İncil yazmaları, bulunan yazma ile birlikte “Gnostik” yazmalardan daha güvenilirdir. Dahası İncil metinlerinden sonra ortaya çıkan ve sahih olmayan kitaplar olan “Gnostik” kitapların içerisinde dahi böyle bir açıklama yoktur. Gotquestions.org sitesi bizlere şu bilgiyi aktarır:

Gnostik müjdelerden iki tanesi İsa’nın Mecdelli Meryem’le yakın bir ilişkisi olduğundan söz ettiği halde, hiçbiri kesin bir şekilde İsa’nın Mecdelli Meryem’le evli olduğunu ya da onunla herhangi bir romantik ilişkisi olduğunu söylemez. Herhangi birinin böyle bir düşünceye en çok yaklaştığı durum, İsa’nın Mecdelli Meryem’i öptüğünü bildirmesidir ki, bunun da ,“dostça bir öpücük”ten söz ediyor olması çok muhtemeldir. Ayrıca, Gnostik müjdeler İsa’nın Mecdelli Meryem’le evli olduğunu açık bir şekilde söyleseydi bile, bunlar bir yetki oluşturmazlardır çünkü Gnostik müjdelerin hepsinin İsa hakkında Gnostik bir görüş yaratmak için oluşturulan sahtekârlıklar olduğu kanıtlanmıştır. 2

Bu soruyu yani “İsa evli miydi” sorusunu bu şekilde incelediğimizde aslında elimizde var olanın sadece komplo teorileri ya da maceracı kurgulamalar olduğu aşikardır. Bu soruyu soran herkesin öncelikle kendine sorması gereken soruda İsa’nın dünyaya geliş amacıdır. O insanlığın kurtulması için çarmıhta ölerek kefaret etmeye gelmiştir. Bu yüzden İsa, çarmıha gerilmeden önceki akşam şöyle söylemektedir:

  • Şimdi yüreğim sıkılıyor, ne diyeyim? ‘Baba, beni bu saatten kurtar’ mı diyeyim? Ama ben bu amaç için bu saate geldim.(Yuhanna 12:27)

İncil’in öğretişi ve Mesih’in açıklamaları Mesih’in kendisinin dünyaya geliş amacını açık bir şekilde belirtir. İsa, Vaftizci Yahya’nın da dediği gibi dünyanın günahını ortadan kaldırmak için gelmiştir (Yuhanna 1:29). Mesih İsa’nın beden almasının ve dünyaya gelmesinin amacı budur. Galatyalılar Kitabı şöyle der:

  • Ama zaman dolunca Tanrı, Yasa altında olanları özgürlüğe kavuşturmak için kadından doğan, Yasa altında doğan öz Oğlu’nu gönderdi. Öyle ki, bizler oğulluk hakkını alalım. (Galatyalılar 4:4-6)

Baba’nın Oğlu dünyaya göndermesinde bir gayesi vardı. Bu gayenin içerisinde bir evliliğin olduğu bize söylenmez. Bu yüzden böyle düşünmemiz için bir nedenimizde yoktur.

Ayrıca İsa’nın o zaman ki Yahudi kültürüne göre evlenmesinin söylenmesi yada İsa’nın böyle bir zorunluluğu varmış gibi davranılması ilginçtir. Çünkü önümüzde o dönemden bekar örnekler vardır (Örneğin Yahya). Bunlara ek olarak eğer İsa’nın neden ve nasıl evli olduğuna dair açıklamaları okursanız, bir çok karmaşık açıklama ile karşı karşıya kalacaksınız ki karmaşık sembollerin ve açıklamaların yaratıldığı bu teorilerin kaynakları da tarihleri İncil’in orijinal yazmalarından çok sonrasına ait olan gnostik yazmalar olduğu görülecektir. İşte aslında tüm bu nedenlerden dolayı neden bu tür şeylere komplo teorileri dediğimi biraz daha iyi anlayacaksınız.

İSA İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN BİR ŞEY VARSA, O DA İSA KURTARICIDIR. EĞER ONA RABBİN VE KURTARICIN OLARAK İMAN EDERSEN KURTULACAKSIN!

(Romalılar 10:9)

Dipnot:

http://www.cnnturk.com/2012/dunya/09/20/hz.isa.evli.miydi/677410.0/index.html
http://www.gotquestions.org/Turkce/Isa-evlendi.html
Categories Apolojist