Cin Çıkarma


Sevgili ziyaretçimiz, bu makalemizde Cin Çıkarma konusunu Hristiyan bakış açısıyla irdeleyeceğiz. Bizim temel kaynağımız Tanrı sözü olan İncil’dir. Eğer kargo dahil ücretsiz İncil almak isterseniz aşağıdaki linkten formu doldurmanız yeterlidir. Size iyi okumalar diliyoruz.

Talep Formu

Cin Çıkarma

Cin Çıkarma – Bazılarınızın bildiği üzere bu hafta vizyona giren bir film var. (2012) Aslında, reklamın iyisi kötü olmaz, fikri nedeniyle ismini vermek istemiyordum. Ama sanırım isim vermek bazı gereksiz karışıklıkları önlemek için daha iyi olacak. Filmin ismi The Devil Inside (İçerdeki Şeytan). Film bu hafta vizyona girmişti. Filmi tam olarak izlemedim, ama fragmanını izledim ve filmin içeriğini, konusunu okudum. İlginç bir film. Özellikle Hristiyanlık konusunda bilgisi olmayan ve gerilim sevenler için yapılmış.

Dünya’nın her yerinde ama özellikle de Hollywood’ta çekilen bir sürü korku filmi var. Bunların içersinde başı çeken genelde, İçimdeki Şeytan filmindeki gibi Şeytanlı, Cinli filmler oluyor. Peki acaba bu filmlerin kaçı, Hristiyanlık, dediğimiz inançla uyumludur? Çünkü yorumlara bakacak olursak, çoğu insan bu tür filmlerin Vatikan patentli olduğunu ve genelde Şeytan korkusuyla Tanrı inancını kökleştirme amacıyla çekildiklerini düşünüyor.

Bu durumda, yine aynı soru karşımıza çıkıyor, bu filmlerin kaç tanesi Hristiyanlık’taki Şeytan ve cinlerle ilgili öğretiye uygundur? Bununla birlikte kilisede papazların, ”Cin çıkarması” kavramıyla uyuşmaktadır?

Peki İncil, Hristiyanlık’ta Kötü Ruhlar olarak adlandırılan, “cin” hakkında ne öğretiyor? Buna biraz açıklık getirirken, bu konuda aydınlatıcı bir kitap olan Hanspeter Tiefenbach’ın Melekler ve Biz adlı kitabından da zaman zaman alıntılar yapmak istiyorum. Özellikle filmimiz Cinler üzerine kurulu olduğu için, biraz onların doğaları hakkında inceleme yapalım. Tiefenbach kitabında cinler ile ilgili şöyle diyor:

Cinler Kimdir?

Öncelikle onların gerçek birer varlık olduğunu belirtmemiz gerekir. Onlar bir hastalık, bir illet ya da soyut bir düşünce değildirler. Kötü Ruhların bir kişiliği vardır aynı insanlar ve melekler gibi belli özelliklere sahiptirler (Yakup 2:19, Matta 8:28-31).

1. Cinlerin yani düşmüş meleklerin güçleri sınırlıdır. Onlar Tanrı’ya isyan ettikten sonra, daha önce melek olarak sahip oldukları güçleri ellerinden alındı. Güçleri sınırlı olduğu gibi bilgileri de sınırlıdır.

2. Tabii ki onların sınırlı bilgi ve güce sahip olmaları onları güçsüz yapmıyor. Onların da yeryüzünde belli bir gücü ve etkinliği var. Özellikle İsa Mesih’in zamanındaki olaylara baktığımızda bunu açıkça görebiliyoruz. Matta 9. bölümde İsa’ya cinli ve dilsiz bir adam getiriyorlar. İsa adamdaki cinleri kovduğunda ise adamın dili çözülüyor. Matta 12. bölümde ise bu kez İsa’ya kör ve dilsiz bir cinli adamı getiriyorlar. İsa adamı iyileştirdiğinde adam konuşmaya ve görmeye başlıyor. Kutsal Kitap’ta bunun gibi örnekler var ve gördüğümüz kadarıyla cine tutsak olmuş olan kişilerde değişik fiziksel sorunlarında olabiliyor. Ama bunlar acaba kolların, bacakların yerlerinin değişmesi gibi değişiklikler mi?

”Hollywood” dediğimiz şey ticari bir sektör. Onların işi bazı şeylerden, kendi işlerine yarayanları alıp, harmanlayıp gişede iyi hasılat toplayacak filmler yapmak. Bu yüzden de bazı gerçekleri çarpıtıp, gerilim filmi formatına uygun hale getirip pazarlamaya çalışıyorlar. Bunlar tabi bir olayın doğru olup olmadığını ya da yorumda da dendiği gibi, ”Dini merkezli” bir üretim olup olmadığını göstermez.

3. Her ne kadar bazı kesimlerce varlıkları inkar edilse de, Kötü Ruhların yani Cinlerin varlığı hem deneyimsel hem de tarihsel bir gerçekliktir. Fakat gerçek, pazarlamacıların – hele ki Hollywood gibi büyük bir piyasanın -elinde yozlaştırılarak ve şeytani güçleri yücelterek pazarlanmaktadır. Ama bu filmler bizim hakiki bilgiye ulaşmamamız ve Hristiyanlıktaki kavramlara önyargı ile bakmamız için birer neden teşkil etmemelidir.

 

_______________________________

Not: Hanspeter Tiefenbach, Melekler ve Biz, syf 87
2. Hanspeter Tiefenbach, Melekler ve Biz, syf 96