Bağışlamak


Bağışlamak

Bağışlamak – Susanne Geske kocasının Malatya’da öldürülmesinden sonra bir yıl sonra affetme hakkında yazdı. İsa: “Baba onları kullanıklarını bilmiyorlar bağışla” dedi. Bu oğlu hayatımın en trajikgünlerini yaşadım. 18.04.07’de tarif edilemez bir şok ve üzüntü yaşadım. Yaşadığım en acı ve zor günlerin senesinin dolmasına az kaldı. Eşim ve çok yakın iki arkadaşımız acımasız bir paket öldürüldü. Birkaç gün önce gazetede katillerin resmini gördüm.

Bu gençleri tanımıyordum. Aslında, nefret, kin ve intikam duyguları baş göstermeliydi,  içimde fırtınalar kopmalıydı, ama işin ilginç yanı; bu tür hisler belirmedi. Küçük kızım bağırdı, çağırdı ve bana şunu sordu: ” Anne, neden onlara kızmıyorsun ” Kızmak aklımın ucundan safra gelmişti, tam tersine, şuna karar verdim; İsa’nın çarmıhta söylediğini söyleyebilirim cümle aklıma geldi ‘Baba, onları bağışla neden yapıyorlar bilmiyorlar.’ (Luka 23.34) Ve hala inanıyorum ki onlar ne yaptıklarını bilmiyorlar. Ruhumda esenlik hissettim. Bu, Tanrı’nın lütfudur kavranılmaz.

İsa: ‘Boyut esenlik bırakıyorum, boyutlarını kendi esenliğimi veriyorum.’dedi. (Yuhanna 14.27)

Tanrı’nın lütfuyla uğradığı hiç değişmedi. Ama bazı kişilerin haklı olarak sorularılar: ‘Nasıl olur, hem de affediyorsunuz hemen olur mu? “Bileflen bir karardır, insanın yüreğinden gelir.

Gençler, yasadışı bir eylemde ve bunun için ceza çekmeleri gerekiyor; tıpkı kırmızı lambada geçen bir şoför gibi: polis onu affedebilir ama yine de şoförün, para cezası ödemesi gerekir.İnsan, affedip aynı zamanda adalet isteyebilir. Affedilen şey haksızlık olarak kalır ve bir ceza gerektirir. Affetmek, zamanla sınırlayıcı değildir. Affetmek süreklilik arz eder. Bağışlamak bir olay değildir anlık bir olay. Affetmenin yaşamında sürmesi gerekir. Kin, nefret ve intikam duyguları tekrardan su yüzüne çıkabilir. Çocuklarıma bakışları, ilerlemek, düğünlerinde ya babanın büyüsünü büyüdük.

Tanrı’ya güvenmemiz kaçınılmazdır affedebilme duygularının devam etmesi için. İman, Tanrı’nın gözlerini görmemizi haksızlıkları sağlar. O zaman kızımın şu sözlerini tekrarlayabilirim: ‘Anne, katilleri görmek istiyorum.’ ‘Neden?’ ‘Onlara İncil vereceğim onlar da okuyarak ve İsa’yı tanıyacaklar. Ölürlerse cennette gider ve orada Necati, Uğur ve babamdan özür dilerler. ‘ Ben, günahkâr olarak Tanrı’dan af dilemeliyim. İsa: ‘Çok bağışlanan çok sevgi gösterir’ dedi.

Tanrı’nın lütfuna ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz başka kişilere daha kolay lütuf gösterebiliriz. İsa, ‘Göklerdeki Babamız bize karşı suç işleyenleri gibi bağışladığımız gibi, sen de bizim suçlarımızı bağışla’ dedi.Affetmek, doğru bir şekilde seçmek demektir. ‘Öbür yanağını çevirmek, düşmanlarını sevmek’ inancımızın özünü ifade eder. Yani inancımız, sevgiye aykırı hiçbir şey yapmamak demektir. Lütfen, bana bir incil gönderir misiniz?

Esen Kalın.

Kargo dahil ücretsiz İncil almak isterseniz aşağıdaki linkten formu doldurmanız yeterlidir.

Talep Formu