Tutarlı Olmak ya da Olmamak


Tutarlı Olmak ya da Olmamak

Hepinizin bildiği gibi geçen haftaların olaylı konularından birisi İslam Peygamberi ile ilgili yapılan film ve hemen arkasından başlayan şiddet gösterileri, elçiliklere saldırılar vs…

İnsanların kendi inançlarına yapılan hakaret içerikli söylemleri eleştirmeleri ve tepki vermeleri (fiziksel değil) normal bir şeydir ama bunu şiddetle, insanları öldürerek öfke ve kinle, kana susamışlık ile yapmaları sorgulanması gereken bir davranıştır. Fakat bunun da ötesinde sorgulanması ve irdelenmesi gereken önemli bir davranış daha vardır. O da tabiri caizse ikiyüzlülük’tür.

Bazıları bu cümleye kızabilirler ama zaman zaman kullanılan bir deyiş vardır: “Dost acı söyler!” Neden böyle düşündüğümü ve yazdığımı sorabilirsiniz. Bende hemen size bunun nedenini açıklayabilirim.

Bugün dünyada “dindar” olan Müslümanların çoğunluğu İslam Peygamberi Muhammed ile ilgili olarak yapılan bu filme büyük ve şiddetli tepki verirken, bu tür bir gösteriye ya da eyleme sadece tek bir peygamber söz konusu olduğunda başvurmaları ne kadar da ilginçtir.

Hristiyanlar olarak, Müslüman arkadaşlardan çoğu kez şu cümleleri duyarız. Hz. İsa benim de peygamberim ya da “Hz.İsa’yı bir Müslüman sizden daha çok sever ve sayar!”… Eeee! Hani nerede o saygı?

Hani bütün peygamberler eşit idi ya da hani İsa’yı bizden daha çok sever ve sayardınız? Dünya’da sayısını bilmiyorum ama sanırım İsa aleyhine ya da İsa’yı küçük düşüren film, belgesel vb.. şeylerin sayısı bugün İslam Peygamberine hakaret eden ya da inancı rencide eden filmlerin, belgesellerin, vb… yapımlardan çok daha fazladır. Peki İsa’ya saygı gösteren ya da İsa’yı bizden daha çok seven Müslüman arkadaşlar bu tür yapımlar ya da organizasyonlara neden aynı tepkiyi vermediler ya da en azından bir kınama bildirisi yayınlamadılar?

Bugün Müslüman arkadaşların sözde değil ama gerçekte İsa Mesih’i ne kadar sevdiklerini sorgulamaları gerekir. Bugün bir çok Müslümanın kendi tutumlarının tutarlılığını gözden geçirmelidirler.

Bunun yanı sıra geçen gün gördüğüm bir haber karşısında şok oldum. Haber, İran’da yüzlerce İncil’in yakıldığını söylüyor. Bundan aylar önce Terör olaylarını protesto etmek için Kur’an yakacağını söyleyen bir kişiye ilk tepkiyi Kilise(ler) verirken, İslam alemi böyle bir eyleme – ki Kur’ana göre dahi Tevrat,Zebur, İncil Tanrı Sözü iken- tepkisiz kalması hatta İslami rejim altındaki bir ülkenin bunu yapması ne kadar da ironik ve üzücüdür.

Bugün ülkemizde dahi “Dini İnançları” rencide etme maddesinin sadece İslamiyeti kollaması düşündürücüdür. Eğer bir kişinin söyledikleri ve yaptıkları aynı değilse tutarsız bir hayat sürüyor demektir. Tutarsız bir hayatın ise anlamı yoktur. Meşhur bir söz vardır: Düşünüyorum öyleyse varım! O zaman var olmaya devam etmek için düşünmek lazım…

Kargo dahil ücretsiz İncil almak isterseniz aşağıdaki linkten formu doldurmanız yeterlidir.

Talep Formu