Sevmek isimli serimizin son videosu - Tanrı'yı Sevmek


 

Tanrımızı Sev-Yaratılışın başından itibaren Tanrı’nın tasarısı O’nu hoşnut etmemizdir.Daha başlangıçtan itibaren Tanrı’yı hoşnut eden insandan çok, Tanrı’nın yaptığı işlerden hoşnut olan insan kendini göstermiştir. Kendi işini yapan Tanrı hep sevilmiştir. Sevgi hep Tanrı’dan insana doğru akmıştır.

Daha ilk başta 10 emirde bile Mısır’dan Çıkış20:1de ki ayette:”Seni Mısır’dan köle olduğun ülkeden çıkaran Tanrın Rabb benim diyor,Tanrı.20;6 da ise;Ama beni seven,buyruklarıma uyan binlerce kuşağa sevgi gösteririm “ diyor Rabb.
Yasa’nın tekrarında 10;12 de ise Rab ne istediğini açıkça belirtiyor:”Şimdi, ey İsrail halkı, Tanrınız Rabb sizden ne istiyor? Yalnız şunu istiyor, Tanrınız Rabb’den korkun, O’nun yollarında yürüyün, O’nu sevin, bütün yüreğinizle, bütün canınızla O’na kulluk edin.”

Tanrı’yı sevmek derken, Rab’den korkun demek de ne oluyor diyebilirsiniz Rabb korkusunun özü, sevgisinin ve merhametinin yanı sıra kutsallığının adaletinin ve doğruluğunun da bilincine varmaktır.O’na saygı ve huşu ile yaklaşmaktır.
Eski antlaşmada günahın esaretinden, boyunduruğundan bir türlü kurtulamayan insan için Tanrımız oğlu İsa Mesih aracılığı ile bunu sonlandırmıştır.Tanrımız Yaratılıştan önceki amacı uyarınca bedenlenmiş ve Oğul olarak çok sevdiği insanlarla birlikte olmuştur. Ve çarmıhta gerekli bedeli Kanı ve bedeniyle ödeyerek, artık O’na iman edenler için sonsuz yaşamın önünü açmıştır. Fakat bu öyle bir sevgidir ki, İsa Mesih O’na iman edenlerden yüreklerinin tamamını istemektedir. Tövbe, iman, sadakat ve adanmışlık istemektedir.

Luka 14;25-26 da .”Kalabalık halk toplulukları İsa’yla birlikte yol alıyordu.İsa dönüp onlara şöyle dedi; Biri bana gelip de babasını, annesini, karısını, çocuklarını kardeşlerini, hatta kendi canını bile gözden çıkartmazsa, öğrencim olamaz Çarmıhını yüklenip ardımdan gelmeyen, öğrencim olamaz. Ve O’nun yolunda gitmek, sevgisini başkalarına göstermek, sadece beni sevenlerle ,ya da benim sevdiklerimle olmayacaktır. İsa Mesih yaşamında sadece kendisini sevenlerle değil, O’na küfür edenlerle, O’nu yüzüne tükürenlerle, O’na hakaret edenlerle de birlikte oldu.Ayırım yapmadan herkese sevgi gösterdi. Ve bizim de öyle yapmamızı buyurdu.Kısaca İsa Mesih bizi yeniden yaratmak istiyor. Yaşamınız bana ait diyor.Siz değil, Ben sizi çok seviyorum diyor.

Gelecek hafta yeni video serimiz ile karşınızda olacağız.

Bu ve başka konularda daha fazla sorunuz olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmaktan ve sohbet etmekten memnuniyet duyarız. Web sayfamızda bizimle iletişim kurabilmeniz için bir çok kanal mevcut.

Sorularınızı ve sizinle tanışmayı dört gözle bekliyoruz.