Önyargılar


Önyargılar

Önyargılar – İnsanoğlu olarak doğuyoruz, büyüyoruz, gelişiyoruz,yaşlanıyoruz ve en sonunda da maalesef ölüyoruz. Hayatın bu evreleri içerisinde hayatımızda bir çok eylemler, etkinlikler vs … yapıyoruz. Bu eylemleri , etkinlikleri yada diğer şeyleri gerçekleştirirken bir çok şey duyuyoruz ya da görüyoruz.

Başkalarından duyduğumuz yada TV, internet vb.. gibi ortamlardan izlediklerimiz bizlerde birer bilgi olarak hafızamızda ki yerini alıyor. Bu duyduklarımız yada gördüklerimiz doğru olabileceği kadar yanlış birer bilgi de olabiliyorlar. Bir konu, bir şahıs yada başka herhangi bir şey hakkında edindiğimiz bu bilgiler Önyargı dediğimiz kavramın oluşmasına neden oluyorlar. Buarada aklıma şu gelincik hikayesi geldi.Hikaye şöyle; Uzaklarda bir köyde, bebeğiyle yalnız yaşayan bir kadın varmış. Bir gün ormandan gelirken bir gelinciğe rastlamış. Onu almış beslemiş.

Bebeğiyle beraber yaşadığı eve alıp getirmiş. Gelincik ve bebek hiç ayrılmaz olmuşlar. Bir gün kadın ikisini yalnız bırakıvermiş evde. Kapının önünü süpürüp eve gelmiş kadın. Eve gelince gelinciği görmüş karşısında. Ağzı kanlar içindeymiş. Bebeğinden de hiç ses gelmiyormuş. Elindeki süpürgeyle kendini kaybetmiş bir şekilde gelinciğe vurmaya başlamış ve onu öldürmüş. Koşarak bebeğinin yanına gitmiş ki ne görsün. Bebeği beşiğinde uyuyormuş. Beşiğin yanında ise kanlar içinde bir yılan duruyormuş…..

Yazımın başında dediğim gibi doğduğumuz günden itibaren sürekli olarak dışardan bir bilgi akışı oluyor. Hikayede karşımıza çıkan şey Annenin geçmişinden kaynaklanan bilgiler(duyumlar, yazılar, görüntüler vs..) onu gelinciğin suçlu olduğuna ikna etti. Ama gerçekler böyle değildi. Günümüzde de aynı şekilde Ülkemizdeki vatandaşlarımızın Hristiyanlık hakkında o kadar yanlış bilgi birikimi var ki, bu yanlış bilgiler ya da önyargılar bir zaman sonra üst üste yerleşerek birer bariyer ve engel oluşturuyorlar. Hatta belli bir zaman sornasında da kişiler artık bu yanlış bilgilerin aslında doğru olduklarına inanmaya başlıyorlar. Bu andan sonrada kişinin artık gerçekleri görebilmesi için yapabileceği tek şey engeli aşıp bakması gerek ama bu kolay olmuyor. Büyük bilim adamı Einstein bu konu şunu diyor: ‘’İnsanlardaki önyargıyı parçalamak, benim atomu parçalamamdan çok daha zordur.’’

Peki bu önyargılar neler mi? Tevrat’ın Zebur’un ve İncil’in değiştirildiği, İsa’nın çarmıhta ölmediği, Hristiyanların üç Tanrı’ya inandığı vs… Herbir Hristiyan günlük yaşamında bu önyargıları kırmak yani Einsteinın dediği gibi atomu parçalamaya çalışıyor. Bugün bu yazıyı okuyan sizlerde bu çeşit önyargılar varsa ve bu önyargılar siz de kahraman gelinciği ödüllendirmek yerine onu öldürmeye sebep oluyorsa, benim size tavsiyem oturup bunun hakkında biraz düşünmeniz.