Neden Oruç Tutuyorsunuz?


Bütün gün aç kalmak oruç mudur? Ramazan boyunca her gün oruç tutacak mısınız? Bunun ruhsal olarak dine ne gibi bir katkısı ve yararı vardır?

Oruç Tutmak

Oruç sadece bedensel değil ruhsal anlamda da bir terbiyedir. Bu günlerde herkes daha çok ruhsal işleri düşünmeye başlar. İbadet etmeye daha bir önem verilir. Bütün gün hiçbir şey yemeden ve içmeden geçirilen saatler insanda başka bir ruh hali meydana getirir. Belki bu biraz vicdan rahatlatmasıdır. On bir ay boyunca yapmaktan çekinilen bütün ibadetler, bir ay boyunca yerine getirildiğinde, “nasıl olsa bunlar diğer günleri karşılar” düşüncesi aklımıza gelmiyor mu? Oruç, bütün günahların affı, verilen bir kefaret, bedeni ve nefsi kontrol, büyük bir ibadet, Tanrı’ya ulaşmanın yolu olarak görülmekte.

Peki, oruç tutmaktaki gerçek amacı hepimiz biliyor muyuz?

“Ebu Hureyre şöyle demiştir, “İnanarak ve bilerek Ramazan ayını ihya edenin (dirilten, canlandıran- oruç tutarak, sadaka vererek, teravih kılarak v.b) geçmişteki bütün günahları bağışlanır.” Esasen orucun gerçek amacı, kişinin günahlarının bağışlanması amacıyla yapılan bir ibadettir. Günah, pek çok dini inanışta da kefaret yoluyla bağışlanır. Oruç tutmak, sadaka vermek, kurban kesmek, iyilik yapmak gibi. Böyle bir dini inanç sisteminde insanlar Tanrı katında aklanmak için sürekli çalışırlar. Vicdan rahatsızlığıyla sürekli olarak kendilerine, “günahlarım bağışlandı mı” sorusunu sorarak yaşarlar.

Ancak Kutsal Kitap’ta günahlar için kefaret etmenin çok daha farklı bir eylemi vardır. Şimdi Tevrat, Zebur ve İncil’in ışığında oruç konusunda birkaç düşünceyi sizinle paylaşalım.

Önce şunu söylemek gerekir ki, Kutsal Kitap boyunca gerçekten Tanrı için tutulan oruç, iyi ve makbul bir eylemdir. Bu yazıda oruç hakkında söyleyeceklerimizin hiç kimsenin oruç tutmasına engel olmasını istemeyiz. Aynı zamanda, kimsenin, ”oruç tutmakla günahlarım bağışlanacak” diye yanılmasını da istemeyiz. Çünkü Kutsal Kitap’ta şöyle yazılıdır: “Hiç kimse Kutsal Yasa’nın gereklerini yapmakla aklanamaz,” Sevgi olan Tanrı herkesin kurtulmasını ve gerçeğin bilincine erişmesini ister. Bu nedenle O, yaptığımız dini işlerden bağımsız olarak günahlarımızın bağışlanması için bambaşka bir kurtarış sağlamıştır.

Kutsal Yazılar’da Tanrı’nın Yasa’dan bağımsız olarak insanı nasıl aklayacağı açıklandı. İzninizle bunu açıklamak istiyoruz. İlk olarak Tevrat’ta oruçla ilgili Yeşaya Peygamber’in yazdıklarına bakalım.
Okuyucumuzun dikkatle okumasını rica ederiz:

“Avaz avaz bağırın, çekinmeyin, Sesinizi boru sesi gibi yükseltin; Halkıma isyanlarını, Yakup soyuna günahlarını bildirin. Bana her gün danışıyor, Yollarımı öğrenmekten zevk duyuyorlarmış! Doğru davranan, Tanrısı’nın buyruğundan ayrılmayan bir ulusmuş gibi… Benden adil yargılar diliyor, Bana yaklaşmaktan zevk alıyorlarmış! Diyorlar ki: ‘Oruç tuttuğumuzu neden görmüyor, isteklerimizi denetlediğimizi neden fark etmiyorsun?’

Esen Kalın.