Kürtaj Günah Mıdır?


Sevgili ziyaretçimiz, bu makalemizde “kürtaj” kavramını Hristiyan bakış açısıyla irdeleyeceğiz. Bizim temel kaynağımız Tanrı sözü olan İncil’dir. Eğer kargo dahil ücretsiz İncil almak isterseniz aşağıdaki linkten formu doldurmanız yeterlidir. Size iyi okumalar diliyoruz.

Talep Formu

Kürtaj

Bir kadın gönülsüzce, kürtaj hakkında bilgi alma masasına yaklaştığı zaman, iki tür bilgiye ulaşacaktır: “kürtaj yaptırma hakkı” ve “kürtajın olumsuz etkileri.”

Tanrı Nasıl Yardım Edebilir?

Bir kadının siyasal görüşü ne olursa olsun, kürtaj yaptıran kişi kendisi olduğunda, çok kişisel bir karar alma durumu ile karşı karşıya kalır ve ciddi bir duygusal sarsıntı geçirir. Karşısında genel olarak üç seçenek vardır: bebeği aldırmak, bebeği büyütmek veya bebeği büyütmesi için başka bir aileye vermek; acı çekme, feda etme ve her koşulda kaybeden bir karar verme, tuzağa düşme.

Ne yazık ki kürtaj yapan hastanelerde bu ve buna benzer birçok yorum ve bilgi alabilseniz de, asla Tanrı’nın bu konuda söylediklerini duyamazsınız. Tanrı, tam bu karmaşa ve kargaşa ortamında bu kadına çok şey fısıldar.

Tanrı Ne Söylüyor?

Tanrı, bizim sınırlı bakış açımızdan çok daha büyük bir bakış açısına sahiptir. Kürtaj yaptırmayı düşünen bir kadının Tanrı’nın Sözlerini duymaya ihtiyacı vardır: “RAB lütufkâr ve sevecendir, Tez öfkelenmez, sevgisi engindir. RAB herkese iyi davranır, Sevecenliği bütün yapıtlarını kapsar” (Mezmurlar 145:8-9).

Kürtaj yaptırmayı düşünen bir kadın, kendisini tuzağa düşürülmüş gibi hissedebilir. Ya kendi kendine merhamet gösterip her türlü sorumluluktan kaçıp kürtaj yaptırır ya da merhametini kendisi yerine bebeğe gösterip doğmasına izin verebilir.

Bir başkası ortaya çıkıp, bebeğin ağır koşullar altında doğmasındansa, kürtajla aldırılmasının onun için çok daha iyi olabileceğini söyleyebilir. Daha da ötesi, anne adayı bu fikre kendi kendini ikna edebilir (birçok insan yarının zor olacağını bilseler de; ölmek, intihar etmektense bu zorluğu karşılamayı tercih eder). Anne adayı derin derin düşünür; ya kendisi ya bebek…

En merhametli karar nedir?

Tanrı herkese karşı iyi ve merhametli olduğunu dile getirmiştir. Eğer Tanrı hem anne adayına hem de bebeğe karşı iyi ve merhametli olabiliyorsa, bizim görmediğimiz çözümlere sahip olmalıdır. Eğer kadın tamamen Tanrı’ya güvenirse, Tanrı’nın hem bebeği hem anneyi kollaması gerekmektedir.

O’na dönen ve O’na sadık olanlara yardım etmek Tanrı’nın karakteridir: “YAHVE verdiği bütün sözleri tutar, Her davranışı sevgi doludur. YAHVE her düşene destek olur, İki büklüm olanları doğrultur. Herkesin umudu sende, onlara yiyeceklerini zamanında veren sensin. Elini açar, bütün canlıları doyurursun dilediklerince” (Mezmurlar 145:13-16). Tanrı, kendisine dönenlere yardım etmeyi vaat etmektedir.

Kürtaj odasının kapısında şu yazıyı görmeyebilirsiniz, ama burada okuyabilirsiniz: “RAB kendisini çağıran, içtenlikle çağıran herkese yakındır. Dileğini yerine getirir kendisinden korkanların, feryatlarını işitir, onları kurtarır” (Mezmurlar 145:18-19). Kendisinden korkanlar… Bunun anlamı O’na saygı ve hürmet ile yaklaşanlardır. O’na saygı duymak demek, yaşamlarınızın hükümdarının Tanrı olduğunu kabul etmek demektir.

Eğer bu anne adayı kürtaj olmak yerine gerçekten Tanrı’yı ararsa ve O’nu izlerse, Tanrı, ona yardım edecek midir? EVET!!! “Çünkü Rabbin gözleri doğru kişilerin üzerindedir. Kulakları onların yalvarışını işitir. Ama Rab kötülük yapanlara karşı durur.” (1. Petrus 3:12)

Tanrı’ya güvenmek korkunç mudur? Doğru olanı yapmak zor mudur?

Eğer bu anne adayı, bu zor durumu yalnız başına geçirmeye kalksaydı; evet, her şey çok zor olacaktı. Eğer bütün iş, bütün gayret, bütün gelecek onun yalnız omuzlarına kalsaydı, doğru olanı yapmak çok zor olacaktı. Ancak Tanrı bizim yalnız olmadığımızı söyler. Biz bu dünyada yalnız değiliz. Kürtaj hakkındaki birçok bilgi, Tanrı’yı dışlamaktadır. Ancak Tanrı kendisine gelenlere sunacağı yardımın gücü sınırsızdır: “Hepiniz birbirinize karşı alçakgönüllülüğü kuşanın. Çünkü,«Tanrı kibirlilere karşıdır, ama alçakgönüllülere lütfeder.» Uygun zamanda sizi yüceltmesi için, kendinizi Tanrı’nın kudretli eli altında alçaltın. Bütün kaygılarınızı O’na yükleyin. çünkü O sizi kayırır.” (1. Petrus 5:5-7)

Kürtaj hakkında politikacılar, din adamları, doktorlar tartışadursunlar; bu karmaşa arasından Tanrı anne adaylarına seslenmektedir, Kendisine dönmelerini ve onlara yardım edeceğini bildirmektedir.

Tanrı’nın kürtaj yaptıracak anne adaylarına iletmek istediği bilgi şudur:

Tanrı, kendisine gelen anne adaylarını kucaklayacak, hem annenin hem de bebeğin yanında olacaktır.

Esen Kalın