Sevmek isimli serimizin ilk videosu - Komşunu Sevmek


 

Düşmanını Sevmek-Tanrı başlangıçta göğü ve yeri yaratarak insana yaşama alanı yarattıktan sonraki ilk sözleriyle kendisini sevmelerini istemiştir. Tanrınız Rabb’i bütün yüreğinizle, bütün canınızla sevin der Yasanın tekrarı 10;12 de. Aslında Mısır’dan Çıkış’ta 20 bölümde Musa’nın Tanrı tarafından kendisine verilen 10 emri İsrail halkına açıklarken ilk maddelerde Tanrı yine kendisinin sevilmesini istiyor.

Mısır’dan Çıkış 20;17 de “Komşunun evine, karısına, erkek ve kadın kölesine, öküzüne, eşeğine, hiçbir şeyine ,göz dikmeyeceksin “der ayetler. Bir arada yaşayan ve kendi düzenini kuran İsrail halkının bunu gerçekleştirmek için verilen “Komşunu seveceksin” anlamına gelen bu sözler gerçekten ilginçtir. Tanrının emri “Komşuna sevgi göstermek, komşunu korumak, komşunu kendi canın gibi sevmektir. Bu ayetler Romalılar 13:10 da :Seven kişi komşusuna kötülük etmez. Bu nedenle sevmek kutsal yasayı yerine getirmektir.” diye kendisini gösterir. Yine Romalılar 15:2 de: Her birimiz komşusunu ruhça geliştirmek için komşusunun iyiliğini gözeterek onu hoşnut etsin diye de devam eder.

Günlük yaşantımıza benlikte yaşamanın çeşitli tezahürlerini görmekteyiz Benlikte yaşayan kutsal ruhun bereketlerini kendinde göremez. Kendisinde göremediği bereketleri başkasına da dağıtamaz. Eğer komşuna yalan söylersen benliğin içindesin demektir. Efesliler4;25 de: ”Bunun için yalanı üzerinizden sıyırıp atarak her biriniz komşusuna gerçeği söylesin. Çünkü hepimiz aynı bedenin üyeleriyiz.” Adamın biri İsa’ya gelip “Öğretmenim, sonsuz yaşama kavuşmak için nasıl bir iyilik yapmalıyım” diye sorduğunda İsa’da ona Rab’bin yasanın gereklerini yerine getirmesini istemiştir.

Bunun içinde komşunu kendin gibi seveceksin ayeti de vardır. Komşusu olmayan insan yalnızdır. Yalnız insan ise kimseye faydası olmayandır. Bizler yaşamda İsa Mesih’in kurtuluşunu anlatmak, O’nun müjdesini yaymak için seçildik. Kendimizi nasıl bu yolda adadıysak, bunu komşularımıza göstereceğimiz muhakkaktır. Dünyadaki kendimizden başka herkes komşumuzdur. Komşularımızı İsa Mesih adıyla sevelim Kardeşlerim.
Sevmek serimizin diğer videosu gelecek hafta sizlerle olacaktır.

Bu ve başka konularda daha fazla sorunuz olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmaktan ve sohbet etmekten memnuniyet duyarız. Web sayfamızda bizimle iletişim kurabilmeniz için bir çok kanal mevcut.

Sorularınızı ve sizinle tanışmayı dört gözle bekliyoruz.