Kendimi seviyor muyum? Kendimi nasıl sevebilirim ve sınırları ne olmalı?


 

Kendimizi Sevmek-Tanrı Adem ve Havva’dan itibaren hep insanlarla ilgilenmiştir. O’nun amacı uyarınca günah işlemeye her zaman hazır durumdaki insanın doğru yolu nasıl bulacağı öğretilmiştir. Bunu peygamberlerle, görümlerle, krallarla, sıradan insanlarla, doğa olaylarıyla, mucizelerle, doğaüstü olaylarla gerçekleştirmeye çalışmıştır. Tanrının bu çabası sadece O’nun insanı seven, koruyan ve yeri geldiğinde O’nu kıskanacak kadar seven doğasından gelir.

Süleyman’ın Özdeyişlerinde kendini seven, Tanrıya hizmet eden, adanmış bir kişinin özelliklerinden şöyle bahseder. Süleyman’ın Özdeyişleri16;32 de:”Sabırlı kişi yiğitten üstündür, kendini denetleyen de kentler fethedenden üstündür.

Kendimizi sevmek ancak Tanrı’ya tam anlamıyla bedenimizle ve aklımızla irademizle, yüreğimizle adanmakla mümkündür. Yukarıdaki ayetlerde ise adanan bir insanın sabırlı olmasını, kendini denetlemesini öğütlemektedir sözler. Tanrıya adanan insan bir sunu gibi dökülmeye hazır olmalıdır.Bu da kendimizi kontrolden geçer.Tanrıya adanma amacınızda Tanrı’nı gözündeki her olumsuz şey sizden yavaş yavaş alınacaktır.Tanrı bunu yapacaktır.

Bazen kendimizi Tanrıya hizmet için adamışken birden bire O’nun uğruna ruhsal ve bedensel acılar içinde kalırız.İsa’nın yüreğini hoşnut etmek için bazen, böyle bir durumda kendimizi sevmeye ve ne olursa olsun O’nu hoşnut etmeye devam etmeliyiz.Kendimize acıdığımız, başkalarından şefkat gördüğümüz her an İblis’e hizmet ederiz.
 Matta16:21de ”Bundan sonra İsa, kendisinin Yeruşalim’e gitmesi, ileri gelenler, başkahinler ve din bilginlerinin elinden çok acı çekmesi, öldürülmesi ve üçüncü gün dirilmesi gerektiğini öğrencilerine anlatmaya başladı.
Petrus, bunun üzerine İsa’yı engellemeye çalışması üzerineMatta 16;23 de”Ama İsa Petrus’a dönüp” Çekil yolumdan Şeytan dedi.

Bana engel oluyorsun. Düşüncelerin Tanrı’ya değil, insana özgüdür. Kendimizi severken, amacımız Tanrıyı hoşnut etmek olmalıdır.Benlikte yaşayıp daTanrı’yı hoşnut etmek imkansızdır.İsa Mesih’in yaşamında elçilerin eksik yanlarını yüzlerine vurduğu görülmemiştir.Ama O kuşkulu, sabırsız, korkak O’na ihanet eden kişiyle çalışmıştır.Ama O’nun uğruna her şeylerini bir kenara bırakan insanları elçi yapmıştır kendine.Bu uğurda kendisine ihanet edene bile katlanmıştır.

Gelecek hafta Sevmek adlı video serimizin son bölümünü yayınlayacağız.
Bu ve başka konularda daha fazla sorunuz olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmaktan ve sohbet etmekten memnuniyet duyarız. Web sayfamızda bizimle iletişim kurabilmeniz için bir çok kanal mevcut.

Sorularınızı ve sizinle tanışmayı dört gözle bekliyoruz.