Kanamalı Kadın


 

Kanamalı Kadın

Bu hikayede İsa Mesih büyük bir kalabalıktayken kanamalı bir kadın gizlice şifa almak için İsa’nın giysilerine dokunuyor.  Dokunur dokunmaz şifa alıyor.  İsa kendisinden bir gücün akıp gittiğini hemen anlıyor.  Etrafına bakıp kendisine kim dokunduğunu soruyor.  Kadın korku içinde titreyerek geliyor ve ona bütün gerçeği anlatıyor.  Tepkilerinde ne olduğuna bakalım.

İsa Mesih ne yapıyor?  Kanamalı kadınla nasıl karşılaşıyor?

İsa Mesih mucizevi bir şekilde şifa veriyor.  “O anda kanaması kesiliverdi.” (Markos 5:29.)  Anlık şifa zaten bir mucize.  O da yetmiyormuş gibi, bu kadın sadece İsa’nın giysine dokunarak şifa alıyor.  Ve İsa kendisinden bir gücün akıp gittiğini anlıyor.  İsa o kadar güçlü ki gücünün gitmesini bile hissedebilir.

İsa Mesih kadını sevgiyle ve şefkatle kabul ediyor.  Her halde bu kadın hastalığından dolayı dışlanmıştı.  Video da dendiği gibi kadın kirli sayılırdı.  Hem de onun dokunduğu her şey de bu şekilde murdar olurdu.  Ve kadın ne yapıyor?  İsa Mesih’e dokunuyor!  İzin almadan bile ona dokunuyor.  İsa bunların hepsine nasıl tepki gösteriyor?  İğreniyor mu?  Kadını reddediyor mu?  Tersine,  İsa kadını “kızım” diye çağırıyor.  İsa kadını reddedeceğine sevgiyle ve şefkatle kabul ediyor.

İsa Mesih kadının imanını gösteriyor.  İsa durmadan, kadınla konuşmadan ona şifa veriyor.  İsa devam edebilir.  Kadın zaten iyileşmişti.  Ama İsa duruyor.  Kendisine kimin dokunduğunu soruyor.  Büyük bir kalabalık kendisini sıkıştırdığı halde, İsa durup soruyor.  Neden?  Kadının kendisine dokunduğunu öğrenince İsa ne yapıyor?  Kadının imanını gösteriyor ve övüyor.  “‘Kızım’ dedi, ‘İmanın seni kurtardı.  Esenlikle git. Acıların son bulsun.” Belki bunu kadın için yapıyor.  İsa kendisine kim dokunduğunu sorduktan sonra kadın korkuyla titreyerek geliyor.  Utanıyor.  Ama İsa imanını överek utanacak veya korkacak bir şey olmadığını gösteriyor.  Alternatif olarak belki İsa halk için kadının imanını gösteriyor.  Belki herkes kurtuluşun iman yoluyla geldiğini bilsin diye yapıyor. Belki sebeplerin ikisi için yapıyor.

Kanamalı kadın ne yapıyor?

Kadın İsa’nın ayaklarına kapanıyor.  Kadın alçakgönüllülükle geliyor ve İsa’yı onurlandırıyor.

Kadın İsa’ya iman ediyor.  Kadın içinden “Giysilerine bile dokunsam kurtulurum” diyor. İmanı ne kadar büyük!

Kadın daha fazla dışlanmayı göze alıyor.  Kadın, hastalığından dolayı kalabalığa girip İsa’ya dokunması galiba yasaktır.  Ama kadının İsa’ya o kadar iman ediyor ki ona dokunmak için her şeyi göze almaya razı olur.

Çok şükür kanamalı kadın gibi bizlerde İsa Mesih’e iman edersek kurtulabiliriz.

Transcript:

Kenanlı Kadın – Geçen videomuzda Kenanlı kadının imanı ve cesareti karşısında etkilenmiş ve Rab’bin gözündeki değerimizin aslında her şeyden ne kadar da önemli olduğunu görmüştük. Bugün ise yine dışlanmış bir başka kadının hikayesine bakacağız. Kanamalı kadın!

Öncelikle kanamalı kadının neden dışlanmış olabileceği konusuna kısaca bakalım. Eski Ahit döneminde kanamalı kadın dini kurallar gereği kirli sayılır ve onun dokunduğu her şey de bu şekilde murdar olurdu, bu yüzden halkın arasına karışması ancak iyileştiği zaman mümkün olabilirdi.

İsa’nın zamanına geldiğimizde de aynı durum bu kadın için de geçerliydi. Yıllarca birçok hekime gitmiş ama maalesef şifa bulamamıştı. Ve tüm bu zaman içinde de yalnız ve kenara itilmiş bir halde yaşamaya mahkum olmuştu. Kendimizi bir an için o dönemde ve bu şekilde düşünecek olsak, herkesin bizden kaçışını izlerken sokağa çıkmak bile yeterince eziyet gelecektir. Başımıza geleceklerden korkarak kendimizi daha da çok eve kapatmayı tercih etmemiz mümkündür. Fakat İsa’nın yaptığı mucizeleri duyan bu kadın için, ne halkın arasına karışmak ne de hep yüreğinden geçirdiği “ah bir eteğine dokunsam iyileşeceğim” düşüncesini eyleme dökmekten onu alı koyamaz. Kendini yine de saklayarak İsa’nın eteğine dokunur.

Elbette onun bu iman dolu adımı yine boşa çıkmaz. İsa onu herkesin görebileceği şekilde öne çıkarır, ona “kızım” sözcüğü ile hitap ederken sevgisini ve şefkatini gösterir. Markos 5:34’de herkesin içinde kurtuluşunu ilan eder:
“İmanın seni kurtardı. Esenlikle git. Acıların son bulsun.”

Her durumda merhamet, lütuf ve sevgisiyle yanımızda olan Rab, Ona yaklaşmamız ve Onun huzurunda yaşamamız dışında bir şey beklemez. Bu kadının cesareti İsa’nın gücünü ve kabullenişini bir kez daha gözler önüne seren en güzel hikayelerden biridir.

Bir sonraki videoda görüşmek üzere. Hoşçakalın! Bu ve başka konularda daha fazla sorunuz olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmaktan ve sohbet etmekten memnuniyet duyarız. Web sayfamızda bizimle iletişim kurabilmeniz için bir çok kanal mevcut.

Sorularınızı ve sizinle tanışmayı dört gözle bekliyoruz.