Kenanlı Kadın


 

Kanamali Kadin-Merhabalar,
Video bloğuna hoş geldiniz!

Bu yeni video serimizde İsa’yla karşılaşan kadınların hikayelerine ve İsa’nın onlarla kurduğu iletişime bakacağız.

İlk hikayemizde İsa’yı kendi memleketinden ayrılırken görürüz. Sur ve Sayda bölgesine geçer. Tam da bu sırada Yahudi olmadığı, yabancı olduğu için dışlanabilecek Kenanlı bir kadın İsa’ya yaklaşmaya çalışır. İsa’nın öğrencileri kadının varlığından rahatsız olurlar. Hatta kadının gösterdiği bu cüret karşısında Matta 15:23’de okuyabileceğimiz gibi ‘Sal şunu gitsin, arkamızdan bağırıp duruyor’ sözleriyle kızgınlıklarını dile getirirler. Fakat İsa öğrencilerinin aksine kadının kendisine yaklaşmasına izin verir. Kadın da başına gelebilecek her türlü aşağılanma, dışlanma ve hakareti göze alarak İsa’ya yaklaşır ve cine tutulan kızını kurtarması, şifa vermesi için Ona yalvarır.

İsa kendi halkının tanrıtanımaz inancı üzerine vurgu yaparak Matta 15:26’da oldukça sarsıcı bir yanıt verir:
“Çocukların ekmeğini alıp köpeklere atmak doğru değildir.”

Böyle bir cevapla birçoğumuz orada olma sebebimizi bile unutarak kaçıp gidebiliriz. Fakat kadın İsa’nın yapmaya çalıştığı şeyi anlayarak, Onun müşfik tavrını görüp, nükteli bir cevapla İsa’dan dilemeye devam eder ve imanıyla okuyana inanılmaz bir tanıklık gösterir. Matta 15:27’de bu sözleri şöyle okuruz:
“Haklısın, ya Rab dedi, ama köpekler de efendilerinin sofrasından düşen kırıntıları yer.”

Elbette İsa bu iman karşısında hayranlığını dile getirmekten ve ona istediğini vermekten başka bir şey yapmayacaktır. Bu kadın yüzyıllar boyunca kendi hikayesiyle dışlanma, ayrıştırma, yargılama gibi durumlara maruz kalmış ya da karşı tarafın böylesi tavırlarla maruz kalmasına sebep olmuş insanlar için en özel örneği sunar.

Kadının iman ve cesaret dolu adımı, hepimiz için çok güzel bir örnektir. Bizleri adımızla çağıran, bizleri kendi yüreğinde ve çok özel olarak saklı tutan Rab’bin gözündeki değerimiz, insan bakışının getirdiği her türlü kimliksel sorunu değersiz ve anlamsız kılar.

Bu ve başka konularda daha fazla sorunuz olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmaktan ve sohbet etmekten memnuniyet duyarız. Web sayfamızda bizimle iletişim kurabilmeniz için bir çok kanal mevcut.

Sorularınızı ve sizinle tanışmayı dört gözle bekliyoruz.