İyi Öğretmen


İyi Öğretmen

Bugün öğretmenler günü. Bir çok kişi sanal ortamda, paylaşım sitelerinde öğretmenlerinin ve tüm öğretmenlerin, öğretmenler gününü kutluyor. Aslında gerçek anlamda öğretmenlik yapan öğretmenlerin işleri ne kadar da zordur. Ne kadar da zordur, eğitim sisteminin tüm sorunlarına, öğrencilerin tüm haylazlıklarına rağmen iyi bir eğitimci olabilmek. Bu yüzden gerçek anlamda yaptığı işi ciddiye alan ve hakkıyla yapan tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutlamak isterim.

Aslında gözlemlerim bana şunu söylüyor ki, yaptığı işi hakkıyla yapan iyi eğitimcileri en mutlu eden şey, söyledikleri sözleri dikkate alarak başarılı olan öğrencileridir. Belki 10 yıl, belki 20 yıl, belki de daha fazla yılın ardından yetiştirdikleri öğrencileri iyi bir konumda, dürüst, mert, saygı değer kişiler olmuş bir şekilde görmek; onları inanılmaz şekilde mutlu edecektir.

Bu özel günde öğretmenlerimizi de hatırlarken, aslında başka bir öğretmen daha aklıma geliyor. Bir çoğumuz belki İncil’i hiç okumadı. Belki sadece kulaktan dolma bilgilerle sınırlıdır İsa Mesih hakkındaki bilgileri. Fakat İsa’nın bir Rabbi, yani bir öğretmen olduğunu biliyor muydunuz? Birçok kişi İsa’ya yaklaştığında O’na, “Öğretmenimiz” diye hitap ederdi.
İsa’nın havarileri, O’na böyle hitap ederlerdi. Halk, O’nun arkasından koşup O’na böyle seslenirdi. İyi öğretmen, doğruyu ve gerçeği öğretir. Halkta İsa’dan bunu bekledi. Din adamları İsa’ya gelip şöyle dediler:

İsa’ya, “Öğretmenimiz” dediler, “Senin dürüst biri olduğunu, kimseyi kayırmadan, insanlar arasında ayrım yapmadan Tanrı yolunu dürüstçe öğrettiğini biliyoruz…

Birçok kişi birçok konuda İsa’ya sorular sordu. İsa bilge bir öğretmendi. O, Tanrı’nın ilahi bilgeliğiydi. Bu yüzden her konu da insanlara Tanrı’nın yolunu dürüstçe öğretiyordu.

Bugün bizler de öğretmenlerimize birçok soru sorabiliyoruz. Genellikle öğretmen kavramı, okuldaki öğretmenlerimizle sınırlandırılmaya çalışılır. Aslında öğretmen, öğreten kişidir. Bize öğreten kişilere sorular sorarız. Onların bizleri aldatmadan, dürüstçe sorularımıza cevaplar vermesini bekleriz. İnsanlar da İsa’ya da geldiğinde böyle bir beklenti içerisindeydiler. Aslında Öğretmen İsa’ya sorulan sorulardan en önemlisi kuşkusuz, “Sonsuz yani Ebedi Hayat” ile ilgili olarak sorulan sorudur.

İsa, insanlara vaaz ettiği, öğrettiği yaklaşık 3 yıl boyunca şunu öğretti:

“Bana iman edin! Ben O’yum! Kutsal Yasa’da benim ile ilgili olan peygamberlikleri gerçekleştiren Mesih’im. İnsanların günahlarına kefaret edeceği söylenen, Yeşeya peygamberin önceden bildirdiği kişiyim. Ben dünyanın günahını ortadan kaldıracak Tanrı kuzusuyum. Bu yüzden bana iman edin! Bana iman eden ölse de YAŞAYACAKTIR!”

Bu sözler gerçek anlamda inanılmaz ve güçlü sözlerdir. Eğer İsa’nın Tanrı’nın kelamında dendiği gibi İYİ BİR ÖĞRETMEN olduğuna inanıyorsanız, o zaman onun sözlerini dikkate almanız gerekir. Bugün bu özel günde lütfen İyi olan Öğretmenin sözlerini de hatırlayın. O diyor ki:

Oğul’a iman edenin sonsuz yaşamı vardır. Ama Oğul’un sözünü dinlemeyen yaşamı görmeyecektir. Tanrı’nın gazabı böylesinin üzerinde kalır. (Yuhanna 3:36)

Esen Kalın.