Kanamalı Kadın


 

İsa’yla Karşılaşanlar – Kenanlı Kadın-Geçen videomuzda Kenanlı kadının imanı ve cesareti karşısında etkilenmiş ve Rab’bin gözündeki değerimizin aslında her şeyden ne kadar da önemli olduğunu görmüştük. Bugün ise yine dışlanmış bir başka kadının hikayesine bakacağız. Kanamalı kadın!

Öncelikle kanamalı kadının neden dışlanmış olabileceği konusuna kısaca bakalım. Eski Ahit döneminde kanamalı kadın dini kurallar gereği kirli sayılır ve onun dokunduğu her şey de bu şekilde murdar olurdu, bu yüzden halkın arasına karışması ancak iyileştiği zaman mümkün olabilirdi.

İsa’nın zamanına geldiğimizde de aynı durum bu kadın için de geçerliydi. Yıllarca birçok hekime gitmiş ama maalesef şifa bulamamıştı. Ve tüm bu zaman içinde de yalnız ve kenara itilmiş bir halde yaşamaya mahkum olmuştu. Kendimizi bir an için o dönemde ve bu şekilde düşünecek olsak, herkesin bizden kaçışını izlerken sokağa çıkmak bile yeterince eziyet gelecektir. Başımıza geleceklerden korkarak kendimizi daha da çok eve kapatmayı tercih etmemiz mümkündür. Fakat İsa’nın yaptığı mucizeleri duyan bu kadın için, ne halkın arasına karışmak ne de hep yüreğinden geçirdiği “ah bir eteğine dokunsam iyileşeceğim” düşüncesini eyleme dökmekten onu alı koyamaz. Kendini yine de saklayarak İsa’nın eteğine dokunur.

Elbette onun bu iman dolu adımı yine boşa çıkmaz. İsa onu herkesin görebileceği şekilde öne çıkarır, ona “kızım” sözcüğü ile hitap ederken sevgisini ve şefkatini gösterir. Markos 5:34’de herkesin içinde kurtuluşunu ilan eder:
“İmanın seni kurtardı. Esenlikle git. Acıların son bulsun.”

Her durumda merhamet, lütuf ve sevgisiyle yanımızda olan Rab, Ona yaklaşmamız ve Onun huzurunda yaşamamız dışında bir şey beklemez. Bu kadının cesareti İsa’nın gücünü ve kabullenişini bir kez daha gözler önüne seren en güzel hikayelerden biridir.

Bir sonraki videoda görüşmek üzere. Hoşçakalın! Bu ve başka konularda daha fazla sorunuz olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmaktan ve sohbet etmekten memnuniyet duyarız. Web sayfamızda bizimle iletişim kurabilmeniz için bir çok kanal mevcut.

Sorularınızı ve sizinle tanışmayı dört gözle bekliyoruz.