Gerçeği Bilmek


Sevgili ziyaretçimiz, bu makalemizde gerçeği bilmek kavramını Hristiyan bakış açısıyla irdeleyeceğiz. Bizim temel kaynağımız Tanrı sözü olan İncil’dir. Eğer kargo dahil ücretsiz İncil almak isterseniz aşağıdaki linkten formu doldurmanız yeterlidir. Size iyi okumalar diliyoruz.

Talep Formu

Gerçeği Bilmek Nedir?

Bugünlerde yaşadığımız olaylar, insan vicdanını sarsan ve insanlık değerlerimizi yeniden sorgulamamıza neden olan olaylar olarak tarihe geçmiştir. Bunca acının içerisinde, taraflı tarafsız herkesin öğrendiği iki şey vardır: Birincisi, insan saygınlığının hiçe sayılması, ikincisi ise bize sunulan haberlerin ya da bilgilerin doğruluğuna ilişkin sarsılmış olan inançlarımızdır. [1]

Özellikle bu hafta şu çok açık ve net bir şekilde görüldü ki, bize servis edilen her haber ya da bilgi doğru değildir. Kasten ya da kasıtsız olarak çarptırılmış bilgiler ve haberler hava da uçuşmaktadır. Hatta Twitter’da bir kısım kullanıcı, Türkiye’de yaşayan bazı kesimlerden, Yıllardır biz sizleri bu Medya’dan dinlemişiz diyerek özür dilemişlerdir.

Bir kısım insanın bunu görmesi şu noktada beni umutlandırmaktadır: Artık her söyleneni gerçek olarak kabul etmenin aksine, bu bilgiyi araştırmalı ve doğruluğundan emin olmalıyız.

Peki, Bu Neden Önemlidir?

Bunun ne kadar önemli olduğunu aslında yaşanılan olaylarda gördük. İnsanların yanlış bilgiler ile yanlış yönlendirilebileceklerini, daha da önemlisi yanlış bilgiler nedeniyle belli ön yargıların zihinlerde hızlıca oluşabildiğine şahit olduk.

Bu konu aynı zamanda bir Hristiyan açısından da önemlidir. Çünkü Türkiye’de yaşayan insanlar, Hristiyanlar ile ilgili bildiklerini, hep bu bakış açısıyla öğrenmişlerdir. Böyle bir yaklaşım nedeniyle insanlara doğru olmayan bilgiler verilmiş ve bunların gerçek olduğu söylenmiştir. İnsanlar, farklı inançlar konusunda yalan ile beslenmişlerdir. Maalesef hala da beslenmeye devam etmektedirler.

Umutlanmamın nedeni ise, bir kesimin artık kendisine dayatılan her düşünceyi tahkik etmeden kabul etmeyeceğine dair inancımdır. Saf olan gerçeğe ulaşmak için açık fikirli ve alçakgönüllü bir yürek tutumuna sahip olmak ve sunulan bilginin güvenilirliğini ve kaynağını araştırmak önemlidir. Kısacası, “Gerçeklere” ulaşmak sandığımızdan daha önemlidir.

İsa der ki: “Gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak!” [2]

Her zaman gerçekleri bilmeniz dileğiyle,

Esen kalın.

________________________________________
[1] Ben bu yazı boyunca ikinci mesele üzerine değineceğim.
[2] Yuhanna 8:32