Sevmek isimli serimizin ikinci videosu - Düşmanını Sevmek


 

Düşmanını Sevmek-Yaratılıştan itibaren insanın içine düştüğü günah çukurundan çıkması zor olmuştur. Bu yönde ne yapılırsa yapılsın, Tanrı günahlı insanın günahlarından kurtulamayacağını bir çok ayette açıklamıştır.Çünkü insan komşularıyla yaşamaktadır, kardeşleriyle yaşamaktadır, akrabalarıyla yaşamaktadır.

Tüm bu yaşamın içinde menfaatlerde çatışmaktadır.Tanrıyı sevmek diye bir buyruk insanların savaşmalarını, birbirlerine zarar vermelerini engelleyememiştir.

Menfaatlerin çakıştığı yerde düşmanlıklar başlar.İnsan Tanrı yolundan ayrıldığında düşmanları artar.Bu benliğin en belirgin özelliklerindendir. Süleymanın Özdeyişlerinde 25;21 de”Düşmanın acıkmışsa doyur, susamışsa su ver” ayetini okuyoruz.

Etrafındaki çok yakın olan insanlarla bile geçinemez İnsan.Tanrı insanlara sevgiyi vermek, onları eğitmek istese de, geçimsizlik daha Havva’nın Kayin ve Habil’i doğurması ile başlamıştır. Rabbin sunularını verdiklerinde Rabb Habil’in sürüsünün ilk doğanlarından bazılarını kabul etti. Kayinin topraktan aldığı ilk ürününü ise kabul etmedi.

Bu olay iki kardeş arasında düşmanlık doğurdu. Artık onlar iki kardeş değil, iki düşman haline gelmişlerdi. Sonunda düşmanlık Kayin’in Habil’i öldürmesi ile sonuçlandı. Mika 7;6 da;”Çünkü oğul babasına saygısızlık ediyor, kız annesine, gelin kaynanasına karşı geliyor.İnsanın düşmanı kendi ev halkıdır” diye yazar.
Bu günahın, ahlaksızlığı, yolsuzluğun çaresi ise Rabb’e adanmışlıktır Umudumuzu Rabb’e bağladığımızda düşmanlıklarda bitecektir.

Merhamet Tanrıdan gelir. O bizi geliştirir. Hatta öyle bir hale getirir ki, Matta 5:43-44 de:”Komşunu seveceksin, düşmanından nefret edeceksin” dendiğini duydunuz.Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin.” der İsa sözleriyle.

İsa Mesih’e iman edip O’nun yolunda olanlar için düşman bellidir.İsa Mesih’in gelişine dek sürecek bu düşman İblistir.1.Petrus5;8-9 bunu açıkça bize gösterir.
“Ayık ve uyanık olun.Düşmanınız İblis kükreyen aslan gibi yutacak birini arayarak dolaşıyor.Dünyanın her yerindeki kardeşlerinizin de aynı acıları çektiğini bilerek imanda sarsılmadan İblis’e karşı direnin.”
Sevmek serimizin diğer videosu gelecek hafta sizlerle olacaktır.

Bu ve başka konularda daha fazla sorunuz olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmaktan ve sohbet etmekten memnuniyet duyarız. Web sayfamızda bizimle iletişim kurabilmeniz için bir çok kanal mevcut.

Sorularınızı ve sizinle tanışmayı dört gözle bekliyoruz.