Davinci Şifresi ve Yalanlar


Davinci Şifresi ve Yalanlar-DaVinci Şifresi kitabını okuduğunuzda ya da filmini seyrettiniz mi? Bütün dünya bir çok yalanla kandırılmaya çalışılıyor. Bu yalanları öğrenmek için tıklayın…

DaVinci Şifresi, Gerçekler ve Yalanlar
Şifreler bu günlerde çok moda. Her şeyin bir şifresi var. Kutsal Kitapların, tarihi belgelerin, haritaların v.s, v.s.
Pek çok insan bu tür gizemlerden hoşlanır. Kim kimsenin bilmediğini sandığı bir gizemin anahtarını elinde tutmak istemez.

İşte dünyada milyonlar satan, hâsılat rekorları kıran Da Vinci Şifresi isimli kitabın ve filmin ana konusu budur; Bir gizem ve bu gizemin anahtarı.

Her zamanki gibi bu gizemi binlerce yıldır saptırmaya çalıştıkları bir gerçek üzerinde yoğunlaştırmışlardır. Bu gerçek İncil’ ve onun öğretileridir.

DaVinci Şifresi kitabının yazarı Dan Brown’ın iddiaları artık herkes tarafından bilinmektedir. İddialarının başında İsa Mesih’in sadece bir insan olduğu, evlendiği, elçilerden birinin Meryem olduğu, bu gerçeklerin Gnostik İncillerde saklandığıdır. Hatta bu sözde gerçekleri saklamak için Vatikan’ın desteklediği özel gizli dini tarikatlar cinayete varan uygulamalara başvurmaktadırlar. İddiaları böyle özetleyebiliriz.
Ancak bu iddialar ne kadarı ile doğrudur? İddiaların gerçekliğini kitabı okuyan ya da filmi seyrederken ne kadar test edebiliriz?

Bu iddiaların temeli esasen var olan Gnostik[1] öğretilirlere dayandırılır. Gnostik İncil, ya da metinler tarihi olarak gerçektirler. Ancak mesela olan onların mesajının gerçek olmamasıdır.
Da Vinci Şifresinin kitabını okuduğunuz ya da filmini izlediğinizde yazarın iddialarını çok akıllı bir şekilde size sunmuş olduğunu fark edeceksiniz.