Cennet Neye Benzer?


Cennet Neye Benzer?

Cennetin nasıl bir yer olduğu konusunda Kutsal Kitap’ın yazdıklarından fazlasını bilemeyiz. Bunu ancak Tanrı bilebilir.

Ağlama, acı, kanser yok!

Cennet hakkında orada ortak bir önyargı vardır: Tanrı bulutların üzerinde oturur ve elindeki harpı tıngırdatır; görünüşe göre insanları bu müzikle sıkar. Cennet bu mudur? Bu tanım gayet şüphelidir.

Bir dakika düşünün, burada Tanrı’yı konuşuyoruz. Muhtemelen sizin de fark ettiğiniz gibi, Kendisi bi’ hayli yaratıcıdır. Eğer bu konuda şüphedeysen sadece bir gün batımına bak, evrenin nasıl bir arada tutulduğunu anlamayı dene, boşluğun muazzamlığını düşün veya DNA’yı incele. Evet, Tanrı yaratıcı bir Yaratıcıdır.

Peki, bizler cennet hakkında ne biliriz?

Kutsal Kitap şöyle der, “Onların gözlerinden bütün yaşları silecek. Artık ölüm olmayacak. Artık ne yaş ne ağlayış, ne de ıstırap olacak. Çünkü önceki düzen ortadan kalkmıştır.” (Vahiy 21:4)

“Ölüm” olmayacak mı? Yani kanser, AIDS, savaş veya cinayet olmayacak mı? Kulağa hoş geliyor. “Yas” olmayacak mı? Yani, dört çocuğu büyütmeye çalışan genç, dul bir kadın olmayacak mı? Emekleyen bebekleri kaçıran sapıklar olmayacak mı? Sarhoş bir sürücü tarafından ezilen aileler olmayacak mı? Depremle yok olan şehirler de mi yok artık? Büyük bir iddia!

“Istırap” olmayacak mı? Yani, evleri yıkan boşanmalar; babaları tarafından tacize uğrayan kızlar, para için vücutlarını satan genç oğlanlar ya da kızlar; sıska, şişko, uzun yada cüce olduğu için dışlananlar; hükümetler yüzünden aç kalan insanlar, kocaları yirmi yıl önce ölen yalnız büyükanneler, esrar bağımlılığının tutsağı olan yetenekli insanlar, karılarını yada çocuklarını kum torbası yerine kullanan adamlar, farklı ırka mensup olduğu için aşağılananlar, nefret dolu ifadeleri savuranlar olmayacak mı? Müthiş bir yere benziyor.

Cennet başka ne gibi olacak?

Tanrı hariç hiç kimse bilemez. Eğer bu dünyanın güzelliklerini kriter olarak alırsak, cennetin güzelliğini hayal bile edemeyiz; cennetin, Tanrı’nın yaratıcılığını daha fazla gösterebileceğinden emin olabilirisiniz. Burada bahsettiğimiz farklı boyutlar, asla bizim düşünemeyeceğimiz eğlenceler, eylemler, yaratılışlar… Kısacası, bizim hayal gücümüzün ötesindeki şeyler.

Kendi yaratıcılığınızın sınırlarını düşünün, sizin hayal gücünüz bir zürafayı, kaplanı veya zebrayı yaratabilir mi? Belki. Tamam, sen hayal gücüne güveniyorsun. Ya dört mevsim? Ya kendi ekseninde dönerken aynı zamanda güneşin yörüngesinde dönen dünya? Veya okyanus hareketlerini etkileyen ay? İnsan gözü? Seks? Hiç, Tanrı’nın sonraki yaşam için seksten daha iyi bir şeyi planladığını düşündün mü? “Yok artık!” deme, çünkü Tanrı’nın yaratıcılığı sınırsızdır.

Varılmak İstenen Nokta:

Tanrı çok yaratıcıdır. Yapmak zorunda olduğun tek şey etrafına bakmaktır. Dünyamız şaşırtıcı derecede güzeldir. Ve dünya, Tanrı’nın yapabileceklerinin yanında hiçbir şeydir. Emin olduğumuz tek şey vardır, ne olursa olsun cennet, bizim şimdiye kadar hayal ettiğimizden çok daha fazlası olacaktır ve nasıl olacağı konusunda, ayette belirtilenler dışında hiçbir fikrimiz yoktur.

Esen Kalın