Bolumlerin Toparlanmasi


 

Bölümlerin Toparlanması-Video bloğuna hoş geldiniz!

İsa’yla karşılaşan kadınlar video serimizde milliyetleri, etnik kökenleri, cinsiyetleri ve konumları ne olursa olsun her durumda İsa’ya yaklaşabilme ya da İsa’nın direk kendisinin yaklaştığı kadınların hikayelerine baktık.

Hem hasta olduğu için dışlanmış (dini kurallar gereği), hem de kadın olarak zaten dikkate alınmayan kanamalı kadın vardı bir yerde. Tüm utancına, tüm dışlanmışlığına, yoğun kalabalık içinde fark edilip belki de halkın öfkeli tepkisiyle karşı karşıya kalma ihtimaline karşı İsa’nın olduğu yerdeydi. Üstelik kişisel olarak yaşadığı hastalığın bedeni üzerinde yarattığı güçsüzlük, doktorlardan aldığı olumsuz yanıt, dolayısıyla içinde bulunduğu umutsuz ve mutsuz ruh haline rağmen sadece orada olmakla kalmadığını, İsa’ya doğru iman adımı atmayı seçtiğini de gördük.

Kenanlı kadında ise, yine inanılmaz bir cesaret örneği gördük. Üstelik ilk hamlesinden sonra çoğumuz için arkamıza bakmadan kaçmamıza sebep olacak bir karşılık almasına rağmen yine de kararlığından vazgeçmedi. İsa’nın öğrencileri kadının etrafta bulunmasına karşı kızgın bir yüz ifadesiyle oldukça cesaret kırıcıydılar. Kadının ise Rab’bin onda ne aradığını iyi bilerek, bu konuda da ısrarcı olarak ona daha da fazla yaklaşmaya devam ettiğini hayranlıkla izledik.

Samiriyeli kadın, hem kadın olması, hem yabancı olması sebebiyle daha baştan ve çoktan dışlanma sebebi taşımasına, hem de evli olmadığı bir adamla yaşaması sebebiyle bir Yahudi tarafından konuşmaya değer görülecek bir kadın değilken, İsa’nın onunla yüz yüze gelecek değeri gösterdiğini, bununla da kalmayıp onunla muhabbet ettiğini gördük. Buna karşılık kadın da geri adım atmamış, onun attığı bu adıma çok daha fazla adımla karşılık vermişti.

Bu üç kadının da dışlanmışlıklarına, yalnızlıklarına rağmen sevecenlikle yaklaşan bir Tanrı vardı karşımızda. Onun sevecenliğine tam bir teslimiyetle, duyduklarından, gördüklerinden, sadece ve sadece güvenlerinden kaynaklı, yüreklerinde kararlılık taşıyan kadınlardı onlar. Kesin bir sonuç getireceğine inanan etkili imanları vardı o kadınların. Bu kadınlara baktığımızda duyguları, akılları ve iradeleriyle Tanrı’ya verdikleri karşılık yani insan gayreti ile Tanrı lütfunun iç içe geçişinin önemini de yakaladık.

İsa Mesih’e iman ettiğimiz zaman, O’nun çocukları olarak hepimiz eşit duruma geliriz. Ne kimliğimiz, ne cinsiyetimiz, ne görünüşümüz, ne de sosyal statümüz bizi bir diğerinden önemli ya da önemsiz kılmaz. Tüm sınıflandırmalar İsa Mesih’e imanla ortadan kalkar.

Galatyalılar 3:28’de söylendiği gibi:
“Artık ne Yahudi ne Grek, ne köle ne özgür, ne erkek ne dişi ayrımı var. Hepiniz Mesih İsa’da birsiniz.”

Bu ve başka konularda daha fazla sorunuz olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmaktan ve sohbet etmekten memnuniyet duyarız. Web sayfamızda bizimle iletişim kurabilmeniz için bir çok kanal mevcut.

Sorularınızı ve sizinle tanışmayı dört gözle bekliyoruz.