Ben Hur 2016


Ben Hur 2016-Birçoğumuz 1959 yapımı üç buçuk saatlik Charlton Heston’ın başrolünü oynadığı birçok oskarlı Ben-Hur filmini ve özellikle de at yarış sahnelerini hatırlarız. Bu epik yapım çok uzun zaman da ve çok zahmetlerle çekilmiş, pahalı bir prodüksiyondu. Yapımcısına çok ödül ve kazanç getiren bu filmin tekrar çekilmesi herhalde kimseyi pek şaşırtmamıştır. İlk prodüksiyonda birçok kazalar olmuştu. Birçok at ile beraber aktörlerden de ölenler olmuştu. 2016 yapımında ise yarış sahnelerindeki kazalar bilgisayar ortamında yapıldığı için ölümcül bir sorun olmadı.

2019 orijinal yapımı seyredenlerin hiç unutmadıkları sahnelerden biri hiç kuşkusuz İsa Mesih’in çarmıh sahneleri ve filmin sonundaki Mesih’in Ben Hur’un anne ve kız kardeşini cüzzamdan iyileştirilmesi sahneleridir.

Ben Hur 2016 anonsu yapıldığında birçoğumuz “acaba İsa Mesih’i ne gösterecek” diye düşünmüşüzdür. Özellikle son yıllardaki İsa Mesih’i doğru anlatan “Tutku” ya da “Diriliş” gibi başarılı Hollywood yapımlarından sonra merakımız daha da artmıştı. Ancak yaptığımız araştırmalara göre filmde Mesih sahnelerini daha çok görecek olmamıza rağmen filmde günahsız olduğu halde çarmıhta bizler için kendini feda eden Mesih’in bu kurtuluş doktrininin tam yansıtılmadığını öğrendik. Aslında Hollywood çoğunlukla yaptığı gibi Hristiyan doktrinine mesafeli kalmayı yine yeğlemiş.

Yine de düşmanını sevme, affetme, kin gütmeme gibi birçok Hristiyan öğretisini görebileceğimiz bu yapımı 3-D olarak seyretmek güzel olacaktır. Ama gerçek İsa’yı İncil’den ve gerçek Hristiyanlardan öğrenebileceğimizi unutmayalım.