Allah Bizimle!


Sevgili ziyaretçimiz, bu makalemizde Noel’in gerçek anlamı konusunu Hristiyan bakış açısıyla irdeleyeceğiz. Bizim temel kaynağımız Tanrı sözü olan İncil’dir. Eğer kargo dahil ücretsiz İncil almak isterseniz aşağıdaki linkten formu doldurmanız yeterlidir. Size iyi okumalar diliyoruz.

Talep Formu

Allah Bizimle! İşte Noel Budur!

Hiç düşündünüz mü acaba Allah sizden ne kadar uzaktadır diye? Belki şimdi bazıları, Allah insana şah damarından daha yakındır, diyecek. Ama yok, onu sormuyorum. Acaba Allah sizden ne kadar uzaktadır? Hiç O’nun sizden çoook uzakta, gökyüzünde bir yerlerde olduğunu hissettiniz mi? Allah size gerçekten de şah damarınız kadar yakın mı acaba?

Bunu nasıl biliyor ya da deneyimliyorsunuz?

Şunu düşünebiliyor musunuz? Ben size gelip diyorum ki, “Her zaman senin yanında olacağım.” Fakat eğer ben her zaman senin yanında değilsem ve davranışlarım ve eylemlerim bunu göstermiyorsa, benim bu sözümün herhangi bir değeri var mıdır? Kanımca bu sözler, kuru gürültüden öteye gitmeyecektir.

Peki, o zaman Allah bize gerçekten yakın mıdır yoksa bu da sadece kuru bir gürültü müdür? İşte Noel, yani Nasıralı İsa Mesih’in doğumu ile, Allah bize ne kadar yakınlaştığını ve bizler için beslediği sevgisinin ne kadar inanılmaz ve tabiri caizse, çılgınca olduğunu gösterir. Bazıları için bu gerçekten çılgınca bir fikirdir!

Tanrı'nın Oğlu
Noel: Tanrı Bizimle

Allah Bizimle

İncil’i okumaya başlayanların gözüne, enteresan ayetler çarpacaktır. Örneğin, İncil’in daha ilk kitabının, ilk ayetlerin de şöyle yazar:

”Meryem, bir oğul doğuracak. Adını İsa koyacaksın. Çünkü halkını günahlarından O kurtaracak.” Bütün bunlar, Rab’bin peygamber aracılığıyla bildirdiği şu söz yerine gelsin diye oldu: “İşte, kız gebe kalıp bir oğul doğuracak; adını İmmanuel koyacaklar.” İmmanuel, Allah bizimle demektir. (Matta 1:21-23)

Çok ilginç! Doğacak olana bir isim verilecek. Aslında bu bir isimden de ötedir. O’na verilecek bu isim, “Allah bizimle” demektir. Peygamberler aracılığıyla önceden vaat edilen kişi olan Mesih’in, beden alma zamanı gelmişti. ”Sizinleyim” diyen Allah, Öz Oğlu’nun beden almasıyla bunu açık bir şekilde göstermektedir. Bu yüzden O’na, ”İmmanuel” yani, ”Allah bizimle” denmiştir. İncil şöyle der:

Allah eski zamanlarda peygamberler aracılığıyla birçok kez çeşitli yollardan atalarımıza seslendi. Bu son çağda da her şeye mirasçı kıldığı ve aracılığıyla evreni yarattığı kendi Oğlu’yla bize seslenmiştir. (İbraniler 1:1-2)

İşte Noel denilen bayram aslında Yüce Yaratan’ın, bir amaç uğruna beden almasının ilanıdır! Noel aslında Yüceler Yücesi Allah’ın bize ne kadar yakın olduğunu gösterdiği eylemdir. Eğer Allah’ın size ne kadar yakın olduğunu tefekkür ediyorsanız, O’nun göndermiş olduğu Öz Oğlu’na ne kadar yakın olduğunuzu sınamanız gerekecektir.

Son olarak, Tanrı bize olan yakınlığını insan bedeni giyinerek göstermiştir. Tabi bu noktada birçok kişiden itiraz sesleri yükselmektedir. İnsanlar sürekli, “Haşa! Allah neden insan olsun” ya da, “Allah bundan münezzehtir” derler. Fakat bu itirazlarında ve söylemlerinde ne kadar haklıdırlar? İşte bu konuyu bir sonraki yazı da irdeleyeceğiz.
Esen kalın.